Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Podíl Linuxu na celosvětovém trhu poprvé překročil hranici 4 procent

Pavel Trousil 06.03.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Podle údajů výzkumné společnosti Statcounter dosáhl Linux v únoru 4,03% podílu na celosvětovém trhu. Tím Linux poměrně rychle překonal další hranici – tří procent dosáhl v červnu 2023. Zájem o Linux v poslední době poněkud vzrostl a pokud by se do Linuxu počítal i Chrome OS, byl by jeho podíl 6,34 procent.

Statcounter uvádí, že uvedené statistiky o používání desktopových operačních systémech získává ze sledovacího kódu nainstalovaného na více než 1,5 milionu webech po celém světě, které měsíčně vygenerují přes 5 miliard zobrazení. Když Statcounter analyzuje desktopové operační systémy, zahrnuje do toho také notebooky.

Podle údajů Statcounteru podíl Linuxu na trhu stolních počítačů byl v únoru vyšší než kdykoli předtím. Tržní podíl tohoto téměř 33 let starého operačního systému vzrostl od června 2023 do února 2024 o 31,3 procenta. Od června se používání Linuxu většinou postupně zvyšovalo. Celkově došlo k velkému skoku v používání ve srovnání s obdobím před pěti lety. V únoru 2019 byl Linux údajně nainstalován na 1,58 procenta desktopů na celém světě.
 

Dominance Windows se mezi červnem a únorem zvýšila - operační systém Microsoftu je podle údajů Statcounteru na 72,17 procentech počítačů. Podíl systému macOS na trhu stolních počítačů mezitím klesl z 21,32 % v červnu na 15,42 % v únoru. Není úplně jasné, co patří mezi "Neznámé" – patrně jde o nové nebo staré verze operačních systémů.

Co se týká použití operačních systémů na desktopech v České republice, tak zde podle Statcounteru dominuje Microsoft s 88,24 procenty ještě výrazněji a na druhém místě je operační systém Applu s 6,61 procenty. Linux u nás má nižší podíl a to 2,5 procenta. 

Zdroj: Statcounter, Statcounter

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud