Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Podvodné aplikace na sociálních sítích

redakce 22.06.2010

Společnost AVG Technologies odhalila velmi agresivní a rychle se rozšiřující podvodnou aplikaci, která se objevila během jednoho víkendu na Facebooku.

Výzkumníci ze společnosti AVG zjistili, že program AVG během soboty (od 7 h do 16 h SEČ) zachytil a zablokoval více než 300 000 pokusů o útok.
 „Toto zjištění poukazuje na to, jak účinné a zároveň zranitelné jsou aplikace sociálních sítí. Tento útok byl z hlediska rozsahu ohromující,“ řekl Roger Thompson, vedoucí výzkumu webových hrozeb společnosti AVG. „Co se týče hrozeb, Facebook je velmi citlivý a rychle reaguje na naše podněty a odstraňuje podvodné aplikace, jakmile je najde. Tyto aplikace se však dokáží masivně rozšířit díky přirozené virální povaze sociálních sítí. Je vskutku ohromující, kolik hrozeb se dokázalo rozšířit, než došlo k jejich zastavení.“
Podle výzkumníků společnosti AVG je paradoxem fakt, že útok, který byl ukryt za obrázkem dívky v bikinách, lákající oběti, aby si nainstalovaly adware do svého počítače, nebyl původně virálního charakteru a objevoval se v různých podobách již během týdne. AVG systém je nastaven tak, aby upozornil výzkumný tým na zvýšenou aktivitu podvodného nebo nezákonného chování na síti. Během devíti hodin detekovaly AVG servery více než 200 000 těchto konkrétních pokusů o napadení počítačů. Pro srovnání, druhá nejvyšší detekce ve stejné době čítala 24 000 podvodných antispywarů. To znamená, že podvodné Facebook aplikace předčily druhou nejvyšší detekci téměř o desetinásobek.
Během týdne dosáhla detekce podvodné činnosti zhruba čísla 80 000 za den a v pátek 14. května 2010 se snížila na pouhých několik set případů. Výzkumníci AVG v té chvíli doufali, že útok adwaru by mohl ustat, avšak všechny indikátory naznačovaly, že se připravuje nový a ještě silnější útok.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud