Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Podvodné sexuální linky údajně od české firmy: Němce trápí falešná vyúčtování z ČR

Josef Mika 20.03.2023

Podvodníci využívající online a komunikační prostředí dokáží být nechutně kreativní. Jeden z jejich aktuálních fíglů se zaměřuje na pocit studu, protože německým uživatelům rozesílají údajné účty za využití telefonní sexuální linky. Účty vystavují falešné společnosti z ČR a požadují platby na české bankovní účty.

Kapitoly článku

Němečtí spotřebitelé se v současné době obracejí na Evropské spotřebitelské centrum v Německu (ESC) a hlásí tam pochybná vyúčtování - údajně mají platit za využívání erotické linky.

Telefonní sexuální past: Jak podvody fungují

Ve většině případů pocházejí falešné faktury z České republiky, uvádí německá pobočka ESC. Podvodníci je jednoduše hromadně rozesílají do domácností s cílem najít potenciální oběti.

V dopisech jsou nejprve požadovány menší částky ve výši kolem 90 eur. Pokud adresát nereaguje, může mu přijít upomínka s poplatky za prodlení až do výše 500 eur a více.

Německá ESC radí, aby lidé věnovali pozornost názvu společnosti. Firmy jako "Revast", "Telework" nebo "Mediascape" jsou prvním vodítkem, že se jedná o podvodníky. V seznamech ESC jsou i další názvy společností. Útoky pocházejí z České republiky, firmy mají většinou pražské P.O. Boxy.

Jak ale podvodníci získali platné německé adresy? Může se tak stát prostřednictvím falešného volání, kdy je adresa uživatele zjištěna prostřednictvím tvrzení o doručování údajné zásilky. ESC proto radí nikdy neuvádět místo svého bydliště.

Využití pocitu studu

mahnung-sex-hotline(1)

Starší příklad německy psané upomínky od české firmy: vypadají oficiálně, ale jedná se o podvod. Zdroj: EVZ

I když falešná doručená vyúčtování vyvolávají pocit, že adresát musí co nejrychleji zaplatit, neměli by lidé podléhat tlaku. Pokud si jsou jisti, že žádnou takovou službu nevyužili, nemůže se jim nic stát.

Podvodníci se zaměřují na pocit studu, proto také využívají tvrzení o využití telefonické sexuální linky. Německé ESC doporučuje zachovat klid, falešnou zásilku s fakturou poznáte například podle toho, že vás neosloví osobně jménem, ale obecnou pozdravnou formulací.

Obecné rady v podobných případech

Podobné případy se dějí všude. Oslovené oběti by se neměly nechat takovými podvody rozhodit. Nepoctivci se zaměřují na důvěřivé uživatele. Pokud zaplatíte jednou, budete vyzváni k další platbě. Proto podobné dopisy raději ignorujte - nemá smysl ani kontaktovat údajného poskytovatele, protože ti neustále mění svá telefonní čísla. Je bohužel smutné, že podvodníci si v tomto konkrétním případě našli sídlo v České republice a disponují českými bankovními účty.

Zdroj: EVZ.de


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud