Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Podvodné telefonáty od falešné technické podpory Microsoftu

Pavel Trousil 23.03.2021

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost upozornil na vlnu podvodných telefonátů, v rámci nichž se volající vydávají za technickou podporu společnosti Microsoft. Podvodníci lámanou angličtinou požadují instalaci programů AnyDesk a TeamViewer.

Pomocí podvodných telefonátů (tzv. vishing – Voice phishing, v překladu hlasový phishing), chtějí kybernetičtí zločinci uživatele přesvědčit k instalaci programů AnyDesk a TeamViewer, prostřednictvím kterých pak získají vzdálený přístup k počítači. Splnění pokynů podvodníků tedy vede ke kompromitaci zařízení a může vyústit i v krádež citlivých údajů, nebo v zašifrování zařízení.

Kromě konkrétních případů nahlášených NÚKIB poškozenými organizacemi úřad v České republice z otevřených zdrojů eviduje další desítky podobných případů. Úřad důrazně doporučuje volajícím nedávat jakékoli informace a neplnit jejich pokyny. Microsoft, ani jiné větší společnosti, svým zákazníkům s nabídkou technické podpory nikdy nevolají jako první a jde tedy o podvod. Podezřelé telefonáty doporučuje ohlásit Policii ČR a v případě orgánů a osob spadajících pod regulaci zákona o kybernetické bezpečnosti také NÚKIB.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme