Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Podvodníci jsou chytřejší a lidé důvěřivější: jeden člověk přišel o celých 15 milionů korun

Jakub Fišer 06.09.2023
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Kybernetických útoků v posledních letech významně přibývá, varuje Česká bankovní asociace (ČBA). Ve spolupráci s Policií ČR a Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) proto opět spouští masivní vzdělávací kampaň #nePINdej!

Kapitoly článku

Kyberšmejdi jsou „při chuti“

Za uplynulé první pololetí letošního roku bylo nahlášeno přes 10 tisíc kybernetických útoků na klienty českých bank, celkový počet (včetně těch nenahlášených) však převyšuje 31 tisíc útoků. Ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce to dělá zhruba 15% nárůst.

Je dobrou zprávou, že policie tyto útoky řeší se stejnou intenzitou, jako běžné loupeže nebo ublížení na zdraví. Do ochrany svých klientů se také několik posledních let zapojují i samotné banky, které zveřejňují možné podoby útoků na sociálních sítích a také výslovně varují své klienty, ať už na pobočce, nebo na telefonní lince.

Kampaň #nePINdej!

Ani tak ale není možné vyhnout se tragédii. Česká bankovní asociace v nové tiskové zprávě upozorňuje, že celkové škody jdou do stovek milionů – v průměru na jednoho poškozeného se jedná o 21 522 korun. To rozhodně není částka, o kterou byste chtěli vědomě přijít. ČBA však zveřejnila i extrémní případ, kdy klient banky vlivem podvodu přišel o těžko uvěřitelných 15 milionů korun.

Právě kvůli tomu, jak se útoky stupňují a šmejdi zintenzivňují své postupy, rozhodla se ČBA ve spolupráci s policií a NÚKIB spustit další vlnu kampaně #nePINdej! V rámci té chce informovat veřejnost o rizicích a ukázat snadné postupy, jak se těmto rizikům vyhnout.

Do kampaně se zapojí také ČEZ, Balíkovna nebo národní dopravce České dráhy. Upozornění na podvody budou moci sledovat také diváci České televize nebo sítě multikin CineStar.

Zdroj: ČBA, Policie ČR


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud