Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Podvodníci vám chtějí zkazit dovolenou: na co si dát pozor, abyste nepřišli o peníze?

Jakub Fišer 24.06.2024

Sezóna dovolených už je v plném proudu a mnoho Čechů a Slováků buď už přímo vyrazila na dovolenou, nebo alespoň pokukuje po zajímavých destinacích a sympatických cenových nabídkách. Bezpečnostní společnosti však apelují: dávejte si pozor, množí se podvody zaměřené na dovolenkáře!

Kapitoly článku

Podvodné stránky nabízející dovolenou

Takový podvod může vypadat různě. Podle expertů z Check Point Software Technologies jde nejčastěji o podvodné stránky, které se snaží napodobovat známé ubytovací portály a srovnávače letenek.

V tiskové zprávě například uvádí, že výrazně vzrostl zejména počet nově vytvořených domén souvisejících s dovolenými nebo prázdninami. Z 25 668 nově registrovaných domén byla každá 33. doména škodlivá nebo podezřelá.

Může jít například o weby jako booking-secure928[.]com, hotel-housekeeper[.]com a agodabooking[.]top. Tyto webové stránky napodobují známé značky – zejména Booking.com – a jejich cílem je oklamat uživatele a přimět je k zadání přihlašovacích údajů a osobních informací. Podobu některých takových stránek najdete v galerii.

Mohlo by vás zajímat

Pozor na falešné nabídky v e-mailu

Odborníci varují také před podvodnými e-maily, které mohou lákat na nejrůznější extra nízké nabídky ubytování, hotelů, nebo celých zájezdů.

„Například jedna phishingová kampaň v květnu obsahovala e-maily s předmětem ‚Booking.com Invoice 3255753442’ rozesílané z adresy noreply@b00king[.]biz. E-maily obsahoval PDF soubor s názvem ‚Invoice-3255753442.pdf‘, který po otevření nahlásil chybu a přesměroval uživatele na škodlivý web,“ informují odborníci z Check Point.

Tyto škodlivé weby, na které přesměrovávají podvodníci přes falešné přílohy, mohou do vašeho počítače stáhnout virus. Namísto příprav na dovolenou byste tak mohli řešit nepříjemnosti, jako jsou ztracená hesla a přihlašovací údaje, nebo dokonce odcizení peněz z vašeho bankovního účtu.

Ukázky podvodných stránek
Ukázky podvodných stránek
Zdroj: se svolením Check Point
Ukázky podvodných stránek
Ukázky podvodných stránek
Zdroj: se svolením Check Point

Jak se chránit přímo na dovolené?

Bezpečnost nepodceňujte ani přímo na dovolené. Hlídejte si své cennosti (doklady, mobilní telefon), především v přeplněné hromadné dopravě.

Neměňte peníze na ulici, využívejte vždy oficiální směnárny na letišti, nebo v blízkosti vašeho ubytování. A nenaleťte do turistických pastí, jako jsou předražené restaurace a podobně.

Zdroj: Check Point tisková zpráva


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme