Scénář bývá podobný: vojenský lékař z Německa, který je na zahraniční misi v Jemenu, kapitán lodi, kterou zajali piráti, nebo voják na zahraniční misi, se seznámí přes seznamku nebo sociální sítě s osamělou ženou a náhle se dostanou do problémů. Ženě slíbí celoživotní úspory, velkou sumu peněz, nebo cennosti.
Nejprve je ale podle nich třeba zaplatit přepravní společnosti, případně clo a podobně a zrovna na to nyní nutně potřebují. Poté co důvěřivá žena zaplatí, se už neozvou. Podobně probíhaly i dva nedávné příběhy, které popsala Policie ČR.
V jednom případě se údajnému námořníkovi v Indickém oceánu porouchala loď a důvěřivé ženě z ní prý poslal přes kurýra krabici s penězi. Žena měla uhradit poplatek za přepravu a doručení. Následně pak poplatek celním a imigračním úřadům na letišti.
V druhém případě se žena seznámila s americkým generálem sloužícím v Afghánistánu. Ten jí údajně v balíku poslal celoživotní úspory. Za bezpečnou úschovu peněz jí slíbil třetinu. Žena si měla dohodnout podmínky přepravy s diplomatem OSN. Konec obou případů je stejný. Podvodníci nic poslali a ženy přišly o peníze.
Policie před podobnými podvody varuje a často je řeší. Například Kriminalisté 4. oddělení prvního policejního obvodu odhalili a prokázali organizovanou trestnou činnost desetičlenné skupiny vysokoškolských studentů z Prahy, kteří přijímali na své účty finance od podvedených žen. Podvedené si myslely, že vedou konverzaci se skutečným chirurgem na misi OSN v Jemenu, jemuž v dobré víře odeslaly své úspory s vidinou následné schůzky.
Zdroj: Týdennk policie, Policie ČR