Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Pokud selže Recuva, nemusí být vše ztraceno: ještě je zde jedna možnost záchrany

Jiří Palyza 03.12.2020

Omylem smazat data je při chvilkové nepozornosti dílem okamžiku. Ale ani bez zálohy nemusí být vše ztraceno. Existují nástroje, jako například Recuva, pomocí kterých lze data obnovit. A je i další pomocník, který je často přehlížen.

Jako na potvoru to mohou být zrovna důležité soubory, které jsou znenadání pryč: rozpracovaná či hotová diplomová práce, projekt, nebo fotky ze svatby. Zálohy jste sice udělali, ale USB flash, na kterém jsou data uložená, se někde ztratilo. Přichází čas na software pro obnovu smazaných dat. Dobře známá a často v této oblasti používaná, je Recuva. Existují ale i další freewary, které dokážou i více. Například často přehlížený a nenápadný DMDE.

Stáhněte si: DMDE

dmde-logo

DMDE 3.8.0 – DM Disk Editor a Data Recovery Software

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí bezplatného programu DMDE můžete obnovit soubory, které jste omylem odstranili z koše, nebo které jsou uloženy na poškozených pevných discích.

Stáhněte si

 

Objemný program s komplikovanějším ovládáním, ale výkonný

dmde1

Používání DMDE by mohlo být jednodušší, ale nástroj je výkonný. | Zdroj: Windows 10/DMDE

Doporučení Chipu: v případě ztráty dat je nejprve zkuste zachránit pomocí Recuvy. Ovládání tohoto nejpoužívanějšího nástroje je opravdu snadné. To je jedna ze slabostí DMDE: má velké množství funkcí, ale příliš se nestará o jednoduchost a přívětivost uživatelského rozhraní. Instalace nástroje není nutná, pracuje jako přenosný čili stačí jej stáhnout a spustit. Poté se zeptá, které zařízení chcete zkontrolovat. Pro většinu případů je vhodná volba "Fyzická zařízení". DMDE se může také pokusit zachránit soubory i v případech, pokud už Průzkumník Windows nezobrazuje pevný disk nebo SSD.

Záchrana dat pomocí DMDE

dmde2

Pokud jde o obnovu dat, DMDE funguje rychle a přesně. | Zdroj: Windows 10/DMDE

Pokud v zobrazeném přehledu vyberete zařízení, DMDE přečte tabulku oddílů a zobrazí všechny nalezené. To může být matoucí, pokud třeba existují oddíly pro obnovu (recovery partition). Na základě velikosti a typu souborového systému by ale uživatelé měli být schopni jednotlivé oddíly nebo úložný prostor identifikovat. Poté jej vyberou a kliknou na položku "Otevřít svazek". Na levé straně okna programu by se poté měla objevit položka "Nalezeno + Rekonstrukce". Po jejím zvolení se akce potvrdí OK.

Pokud je poškozen souborový systém, je dobré vybrat možnost "Úplná kontrola oddílu". Pak můžete prohledávat i v kořenovém adresáři. Je také možné použít vyhledávací okno a najít určité typy souborů, například JPG nebo PDF. Freeware obnovuje až 4000 souborů na adresář. Pro obnovu souborů lze také použít kontextovou nabídku.

Editor disků je vhodné používat s jistou opatrností

dmde3

Opatrně při používání Editoru disků. Za jistých okolností může intenzitu poškození ještě zvýšit. | Zdroj: DMDE

DMDE také obsahuje některé profesionální nástroje, například editor disků. Ten umožňuje přímé úpravy úložných součástí pevného disku, například tabulku oddílů nebo spouštěcí sektor. To je dobrá věc, ale při neopatrném zásahu je možné systém snadno narušit. DMDE se také pokouší rekonstruovat poškozené systémy RAID, takže pokud máte tak trochu exotickou konfiguraci, můžete pomocí freewaru obnovovat data i zde.

Postupy opravy mechanicky poškozeného disku, u kterého jsou data nedostupná. Disk může vykazovat nestandardní zvuky, nebo počítač nepřejde přes BIOS. U disku mohlo dojít k pádu, ohoření, namočení, přehřátí, přepětí, nebo selhání materiálu.


Pokud selžou ostatní nástroje

Největší nevýhodou DMDE je těžkopádný provoz, jinak nástroj funguje rychle a důkladně. Pokud se vám nedaří dosáhnout požadované obnovy dat pomocí jiných záchranných nástrojů, vyplatí se vyzkoušet DMDE. U profesionálního editoru disků se doporučuje opatrnost. Některé neuvážené zásahy jeho prostřednictvím mohou napáchat ještě větší škody.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme