Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Poprvé s vlastním čipem: Apple představil tři nové modely Mac

Jiří Palyza 12.11.2020
info ikonka
Zdroj:

Apple se vymanil ze zažitých postupů v PC průmyslu, kterému dříve dominovaly procesory Intel. Místo nich dostanou tři modely čipy z vlastního vývoje. Nyní je otázka, do jaké míry se jim podaří v branži uchytit.

Výrobce vstupuje se svými počítači Mac do nové éry. Apple představil první tři modely, které jsou namísto procesory Intel osazeny čipy z vlastního vývoje. Apple slibuje, že díky tomu budou počítače pracovat mnohem rychleji a s větší energetickou efektivitou. S tímto přechodem může koncern také provozovat své počítače Mac na stejné softwarové platformě, jako v případě smartphonů iPhone a tabletů iPad.

Čip vlastní výroby má označení M1 a v jednom systému kombinuje hlavní procesor s osmi jádry spolu s grafickým procesorem. Podle slov šéfa softwarové divize, Craiga Federigiho, by se aplikace měly spouštět mnohem rychleji, než dříve, a také náročné programy poběží plynuleji. Podobně jako v případě iPhonu mají být specifické oblasti, jako například zpracování grafiky, vylepšeny technologií strojového učení.

Čipem M1 Apple mimo jiné vybavil nejoblíbenější model Macu, MacBook Air. Nyní funguje bez ventilátoru. Díky ekonomičtějšímu čipu nyní akumulátor vydrží 15 hodin surfování na webu a 18 hodin přehrávání videa. MacBook Air je nejpopulárnější počítač od Apple.

Nové procesory z rukou Apple

applechip1

Nový Mac od Apple je vybaven procesorem vlastní produkce. | Zdroj: Pexels/cottonbro

Novým procesorem od Apple bude vybaven i výkonnější MacBook Pro s 13" displejem a stolní počítač Mac Mini. U MacBooku Pro Apple uvádí 17 hodin surfování a 20 hodin přehrávání videa. Tento model i Mac Mini budou zpočátku v nabídce i ve verzích s procesory Intel, MacBook Air naopak pouze s vlastní čipovou sadou M1. Externí provedení zařízení je stejné, jako dříve.

Přechodem na procesory vlastní výroby se Apple vymanil ze zaběhnutých kolejí v PC průmyslu, kterému dříve dominovaly čipy Intel spolu s AMD. M1 od Apple vychází z architektury ARM, na které běží i iPhony a iPady. Díky tomu mohou vývojáři také přenést aplikace pro iPhony do počítačů Mac. Původní Mac programy, které byly přizpůsobené pro procesory Intel, nikoliv pro současné Apple, se nyní mají "překládat" v reálném čase. Výrobce ujišťuje, že při tom nedochází k žádným výkonovým omezením.

O přechodu na vlastní procesorovou platformu už se nějakou dobu ví. Díky vlastnímu vývoji čipů Apple dokázal v případě iPhonů a iPadů zabalit hodně výkonu do malého formátu. Ale u počítačů Mac výrobce musel opakovaně čekat na nové procesory od společnosti Intel. Když byl v červnu přechod na vlastní procesorovou platformu oznámen, zástupci Apple dodali, že do dvou let by měl pokrývat všechny modely.

<%Anketa20%>

Chovají se podobně i jiní výrobci?

V případě počítačů Mac jde o třetí změnu v čipové platformě od doby, kdy Motorola na počátku devadesátých let přešla na IBM PowerPC a v roce 2005 na Intel.

Otázkou nyní zůstává, zda by příklad společnosti Apple mohl v této oblasti vytvořit precedent. Záleží to na tom, zda počítače Mac s čipy M1 nabídnou svým uživatelům znatelnou výhodu oproti jiným počítačům s čipy Intel. Microsoft a Samsung už nabízejí notebooky i na platformě ARM. Doposud ale patří do velmi úzkého segmentu.

Podle Apple je M1 rychlejší, než čipy v 98 procentech prodaných notebooků v loňském roce. Jako obvykle ale výrobce z Cupertina neposkytl žádné podrobnější informace o tomto poněkud sporném srovnání. Čip M1, který Apple poprvé používá u MacBooků Air, MacBooků Pro 13" a Mac mini, má nabídnout nejlepší výdrž akumulátoru ze všech počítačů Mac a výkonově překonat jakýkoliv srovnatelný počítač. Není pochyb o tom, že ve speciální architektuře čipu M1 je velký výkonový potenciál, ale jak velký rozdíl to bude, ukážou teprve testy. Pokud jde o výdrž akumulátoru, Apple by měl porazit jen sám sebe. Někteří výrobci nabízejí notebooky s výdrží delší než 20 hodin.

Apple i nadále šetří s rozhraními, ve všech modelech s M1 jsou pouze dvě. To platí i pro MacBook Pro s 13" obrazovkou. To může být docela omezující. Uživatelé mohou zapomenout na upgrade Maců s architekturou ARM. Paměť RAM ani SSD nelze vyměnit, díly budou napevno přiletovány, případně součástí SoC. Vzhledem k tomu je dobré případně zvážit zakoupení 16GB verze s dostatečně velkým SSD. Jednotky GPU i CPU také sdílejí paměť, grafické procesory nemají vlastní RAM. Celkově se ale v případě nových modelů MacBook Air a MacBook u každodenních činností očekává slušné zvýšení výkonu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme