Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Porušování ochrany spotřebitelů: pozor na obchodní praktiky čínského obchodu Temu – množí se kritika (aktualizováno)

Jiří Palyza 02.04.2024
Zdroj: Artem Beliaikin/Unsplash

Minulý týden jsme na našich stránkách publikovali článek, který varoval před obchodními praktikami čínského online obchodu Temu. K jeho obsahu se mezitím vyjádřil zástupce obchodu pro evropský region. Přinášíme původní text, doplněný získanou reakcí.

Kapitoly článku

Diskuze o Temu neustávají. Nakupování na této platformě může být nejen nebezpečné, ale pro zákazníky také velmi nepřehledné. Neustále nás na něco láká, slevy naskakují a promyšlené algoritmy aplikace vytvářejí umělý tlak.

Svaz spotřebitelských organizací našich západních sousedů čínskou platformu varoval před jejími obchodními praktikami. Podle jejích informací bylo zjištěno několik porušení, které zákazníky poškozují.

Temu se dopouští mnoha přestupků
 

Nabídka zboží na platformě Temu
Hlášky jako "zbývá už jen 5 kusů" nebo "téměř vyprodáno" vytvářejí na zákazníka umělý tlak. No nekupte to za tu cenu.
Zdroj: Temu.com

"Platforma Temu uvádí spotřebitele do nejistoty a zneužívá je zdánlivě svévolnými slevami, pochybnými recenzemi a manipulativními návrhy", uvádí tisková zpráva německého Svazu na ochranu spotřebitelů. Její představenstvo si přeje, aby spotřebitelé byli před podobnými obchodními praktikami chráněni.

Popisuje také řadu příkladů, o které se varování opíralo:

Manipulativní design: platforma Temu uměle vytváří tlak tím, že informuje o údajném nedostatku zboží. Podobné metody "dark patterns" jsou ale podle zákona Evropské komise o digitálních službách od 17. února 2024 zakázány. V čem manipulace pomocí temných vzorů spočívá jsme popisovali v souvislosti s prohlížečem Edge.

Nejasné slevy: Temu často nabízí u vybraných produktů vysoké slevy ve výši až 70 %. Chybí ale podrobnější informace o referenčních cenách. Zákazníci proto nemají jasnou informaci o tom, jakou má výrobek skutečnou hodnotu.
 

Mohlo by vás zajímat

Šetrnost k životnímu prostředí: podle Temu je uhlíková stopa nižší, pokud si nakupující nechají zboží doručit na některé z výdejních míst, nikoliv domů. Vzhledem k délce přepravy z Číny je tento rozdíl zcela bezvýznamný, takže jde o zcela zavádějící informaci.

Recenze produktů: podle zjištění nejsou informace o věrohodnosti a pravosti uživatelských recenzí na produktových stránkách dostatečné, ačkoliv je v tomto ohledu jasně vymezena povinnost.

Výrobce: Temu neposkytuje dostatek informací o identitě poskytovatelů produktů.
 

Mohlo by vás zajímat

Platforma Whaleco Technology Limited, která stojí za Temu, na varování německého Svazu na ochranu spotřebitelů nijak nereagovala. Organizace zvažuje podání žaloby na Temu a zdůrazňuje, že v Evropské unii existují zákony na ochranu spotřebitelů, které musejí všechny společnosti dodržovat.

Dalším bodem, za který byla aplikace Temu v minulosti kritizována, je používání prvků podobných hazardním hrám. Jde například o zdánlivě náhodně se objevující minihry, s jejichž pomocí mohou zákazníci vyhrát slevy. Tento bod však nebyl součástí varování spotřebitelské organizace.

Prohlášení mluvčího Temu k jednotlivým bodům

Metody temných vzorů alias "Dark patterns": inovativní funkce Temu jsou navrženy tak, aby odrážely jedinečný model dodavatelského řetězce přímo z továrny, který se vyznačuje flexibilitou a rychlými změnami. Aktualizace stavu zásob a nákupů zobrazují skutečný stav a mají uživatelům pomoci při jejich rozhodování o nákupu. Nejsou myšleny jako manipulativní nebo nátlakové. Temu z dobré informovanosti o nákupech těží, protože to snižuje pravděpodobnost vrácení zboží a s tím spojené náklady.
 

Mohlo by vás zajímat

Doporučované prodejní ceny (nejasné slevy): cenová strategie Temu vychází z modelu přímého prodeje z výroby. Mnoho prodejců, jejichž výrobky Temu nabízí, své produkty tradičně dodává do kamenných obchodů. Jako referenční ukazatel Temu používá doporučované maloobchodní ceny, které se opírají o částky nastavené v kamenných obchodech. To umožňuje zdůraznit, že nákupem online na platformě Temu spotřebitelé mohou dosáhnout výrazných úspor. Všechny informace o cenách, poskytované našimi prodejci, pečlivě kontrolujeme. Chceme tak zajistit přesnost a transparentnost pro naše zákazníky.

Šetrnost k životnímu prostředí (uhlíková stopa): Temu věří, že odběrná místa jsou ve srovnání s tradičním doručováním až do místa bydliště šetrnější k životnímu prostředí. Výdejní místa totiž konsolidují dodávky, čímž se snižuje nutnost opakovaného doručování na jednotlivé adresy. Také to minimalizuje celkovou vzdálenost, kterou urazí doručovací vozidla, a počet jejich rozvozů a zastávek, které způsobují značné znečištění. Kromě toho jsou místa vyzvednutí často v lokalitách snadno dostupných veřejnou dopravou, pěšky nebo na kole, což spotřebitele podporuje v tom, aby k vyzvednutí svých zásilek používali méně znečišťující způsoby dopravy.
 

Mohlo by vás zajímat

Recenze produktů: Temu bere autenticitu recenzí vážně. Negativní recenze nikdy nemažeme ani nepotlačujeme. Nabízíme speciální filtry, protože věříme, že mohou pomoci prověřit obchodníky a přimět je ke zlepšení kvality jejich produktů a služeb. Naše prezentace recenzí upřednostňuje aktuální podrobné recenze, které pomáhají při informovaném rozhodování o nákupu.

Výrobce, identita poskytovatele produktu: v případech zobrazení loga i nejasné adresy dodavatele Temu vše opravil. U všech dodavatelů také přidal poštovní směrovací čísla, čímž zohlednil preference evropských spotřebitelů, přestože v Číně umístění adresy na poštovních směrovacích číslech příliš nezávisí.

Zdroj: VZBV


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud