Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Používáte telefon Huawei nebo Vivo? Aplikace Google se nebojte, o malware nejde

Jakub Fišer 02.11.2023
Zdroj: Daniel Romero / Unsplash

Během minulého víkendu začaly telefony několika značek označovat aplikaci Google jako virus a upozorňovat uživatele na případné „nebezpečí“. Nejprve šlo o telefony Huawei, kde z pochopitelných důvodů mohlo vzniknout podezření, že jde o problém spíše diplomatický než technologický. Vše má ale prozaičtější vysvětlení.

Kapitoly článku

Aplikace Google jako malware?

Na fórech Reddit začali uživatelé panicky informovat o tom, že jejich telefon je varuje před aplikací Google. Ta slouží na androidových smartphonech k vyhledávání, ale také zobrazování plochy Google Discover a zpráv z internetu. Z pochopitelných důvodů je na všech androidových mobilech předinstalovaná.

Zprvu se zdálo, že problematické chování má aplikace pouze na telefonech Huawei. Ty ji rovnou označovaly jako hrozbu a uživatele nabádali k odinstalování. Jenomže později se ukázalo, že stejná chyba se objevuje také u telefonů Honor a Vivo, které stabilně nabízí Google služby a nemají s americkou společností žádný spor.

Google tehdy serveru Bleeping Computer potvrdil, že bezpečnostní hlášení vyvolává ochrana Play Protect, která chrání před nebezpečnými aplikacemi. Nebylo však jednoznačně jasné, proč Play Protect varuje právě před aplikací Google.

Mohlo by vás zajímat

Chyba na straně Avastu

Vysvětlení přinesla až v úterý česká kyberbezpečnostní společnosti Avast. Ta totiž v rámci antivirového programu SDK nesprávně varovala před aplikací Google.

„29. října bylo společnosti Avast nahlášeno, že její antivirová sada pro vývoj softwaru (SDK) pro Android nesprávně označovala pole rychlého vyhledávání Google jako malware na telefonech Huawei,“ uvedl Avast v oficiálním prohlášení.

Firma ještě doplnila, že problém se týkal pouze zákazníků Huawei mimo Čínu a velmi malého počtu uživatelů Honor a Vivo. Dne 30. října byla implementována oprava, která problém plně vyřešila. „Omlouváme se za případné nepříjemnosti, které to mohlo způsobit,“ stojí na závěr vyjádření.

Zdroj: Bleeping Computer, Avast


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme