Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Pozor na falešné kurýry: tuhle podvodnou SMS zprávu může dostat každý z vás

Jakub Fišer 28.09.2023
Zdroj: Mikhail Nilov / Pexels

Do redakce nám po čase opět dorazila podvodná SMS zpráva. Šmejdi se v ní vydávají za kurýra – zrovna tentokrát však vychytali ten nejvhodnější čas, kdy takovou phishingovou kampaň spustit. Spousta lidí totiž čeká na dodání zásilky nového iPhonu.

Kapitoly článku

Triky podvodníků, v rámci kterých se speciální SMS zprávou vydávají za kurýry a chtějí po vás aktualizovat objednávku nebo upravit platební údaje, většinou nepadne na úrodnou půdu. Málokdo totiž věnuje pozornost SMS zprávě od dopravní společnosti, když neočekává žádný balík.

Pozor na podvodné kurýry

Jenomže konec září a začátek října je úplně ideální čas na to vypálit podobnou podvodnou kampaň. Spousta zákazníků totiž čeká na dodání svého nového iPhonu 15, který se začal prodávat minulý pátek. Mějte se tedy dvojnásob na pozoru, pokud dostanete SMS zprávu od DHL, UPS, PPL, DPD a něco se vám na ní nezdá.

Podvodná SMS zpráva
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Naše zpráva zní takto: „Váš balíček CZ8589656524323 čeká na pokyny :  tracking-parcel-post.com“ Opět zde máme velmi kvalitní češtinu, v tom jsou šmejdi poslední dobou opravdu dobří. Nás na první pohled překvapila délka čísla balíčku a také to, že SMS přišla z čísla s německou mezinárodní telefonní předvolbou.

Podvodný odkaz na konci zprávy, který je alfou a omegou podvodu, vás zavede na falešné stránky logistické firmy UPS. Poznáte to podle odlišné URL a také podle toho, že okamžitě po vyhledání balíku po vás šmejdi chtějí zaplatit „celní poplatky ve výši 2,99 Kč“. Pár korun, řeknete si, ale ne, své platební údaje samozřejmě nikdy nezadávejte do těchto podezřelých webových stránek.

Podvodná stránka vydávající se za UPS
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Opatrnost nadevše

Do předepsaných kolonek jsme se pokusili zadat číslo karty (samozřejmě vymyšlené), systém jej akceptoval, ale pak už ukázal jen načítací kolečko. Pakliže do kolonek zadáte své skutečné číslo karty, podvodníci po něm okamžitě chňapnou a vy riskujete, že můžete přijít o své úspory.

Pakliže se stanete cílem podobné podvodné SMS kampaně, vždy si kontrolujte adresní řádek webových stránek, na které se SMS a e-maily odkazují, ověřujte si také číslo balíku se skutečným číslem objednávky a v případě nejistoty zavolejte na bezplatnou linku dopravní společnosti.

Zdroj: Autorský text, UPS


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme