Přejít k hlavnímu obsahu

Pozorné stroje

Josef Mika 15.09.2021

Budoucnost kognitivních systémů

Chip 10/2021: V současnosti žijeme a pracujeme ve světě automatizovaných systémů – od autopilotů v letadle až po průmyslové roboty v továrně. Přebírají od nás namáhavou či monotónní práci. Cenou za to je, že máme stále méně kontroly a přehledu o provedených krocích. Automatizované systémy například podporují pracovníky pomocí promítaných instrukcí na pracovních plochách, a prostřednictvím detekce obrazu kontrolují, zda byly pracovní kroky provedeny správně. Pro optimální využití lidských schopností ve výrobě by to však mělo být přesně naopak – stroj se má řídit podle člověka. V tom případě je tak potřeba, aby mechanismus člověku správně rozuměl. Do hry tak vstupuje kognitivní psychologie.

Počítače dosud byly schopné jenom omezeně odhadovat, kdy člověk potřebuje podporu a jak má správná pomoc vypadat. To by se ale mělo změnit, asistenční systémy by měly v ideálním případě získat tzv. „theory of mind“ – tedy schopností vcítit se do myšlení, emočních stavů či situací lidí.

Podívejte se s Chipem na současnou situaci, probíhající výzkumy a první výsledky v oblasti kognitivních systémů. Více najdete ve vydání 10/2021, které vyšlo 22. září.

Obsah: Všechna témata Chipu 10/2021


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme