Přejít k hlavnímu obsahu

Prach složený z počítačů

Michal Bareš 19.08.2022

Počítače jsou stále menší a menší. V brzké době budou velké jako zrníčka prachu a do budoucna se budou prohánět našim tělem.

Chip 09/2022: Podle Bellova zákona, který předpovídá zmenšování počítačových systémů, klesne typická velikost našich počítačů v průběhu desetiletí pod hranici jednoho milimetru. To není překvapivé, protože počítač, který v roce 1960 zaplnil celou místnost, se dnes vejde do kapsy u kalhot. Pokud bude vývoj pokračovat tímto tempem, počítače pravděpodobně v blízké budoucnosti zcela zmizí z našeho zorného pole a přenesou se do každodenních předmětů a oblečení v podobě „chytrého prachu“.

První prototypy mikroskopických  počítačů již existují. V roce 2018 představila společnost IBM počítač s délkou hrany pouhého jednoho milimetru, jehož výpočetní výkon podle vlastních informací odpovídá výkonu komerčně dostupného počítače z roku 1990. Po bývalém nejmenším počítači světa následoval systém vyvinutý na Michiganské univerzitě, který měří jen třetinu milimetru. Oba systémy obsahují všechny komponenty, ze kterých se běžně počítače skládají, tedy procesor, rozhraní a paměť. Jejich součástí je rovněž zdroj energie v podobě malých solárních článků.

Podrobný článek o nejnovějších trendech vývoje mikroskopických počítačů a jejich možném využití najdete v Chipu 9/2022.

Obsah: Všechna témata Chipu 09/2022


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud