Linuxových distribucí mají uživatelé na výběr dostatek. Nejoblíbenější z nich, kterými jsou MX Linux a Ubuntu, mohou zaujmout rozsáhlými aplikacemi a službami. Při své instalaci ale zaberou několik gigabajtů paměťového úložiště, což už by mohlo být pro některá starší zařízení s omezenými zdroji limitující.
Damn Small Linux je ale důkazem, že linuxová distribuce může být také jednodušší a především kompaktnější. Během desetiletí získal pověst jednoho z nejskromnějších Linuxů, který byť zabere pouhých 50 MB paměťové kapacity, nabízí řadu nástrojů a funkcí.
Na druhou stranu tato skromná distribuce ale nebyla známá průběžným vylepšováním a inovacemi. Po dlouhou dobu se s ní nic nedělo. Po dvanácti letech ale zažívá oživení a prosazuje novou koncepci.
Damn Small Linux: nový koncept pro kompaktnější Linux
Vývojáři na to šli v nové verzi trochu jinak. Damn Small Linux stále je velmi úsporný, i když vzhledem k současným potřebám přeci jen zabere poněkud více datového prostoru. Namísto udržení padesáti megabajtového limitu nabídne verze 2024 poněkud odlišný přístup.
Novým cílem je nabídnout zkomprimovanou distribuci pro stolní počítač, která se vejde do dostatečně malého obrazu, odpovídajícího kapacitě jednoho CD. Tedy by neměl přesáhnout maximální velikost 700 MB. DSL už nebude tak "superlehký" jako dříve, přesto zabere mnohem méně místa než většina současných distribucí.
To by mělo poskytnout dostatečný prostor pro mnoho užitečných aplikací a ovladačů. Starší zařízení by tak i nadále neměla mít s touto linuxovou distribucí problém. Samotný projekt vychází z distribuce AntiX 23 i386, která by s původním Damn Small Linuxem měla mít mnoho společného.
Nová verze 2024 také obsahuje celou řadu aplikací, které lze používat prostřednictvím terminálového okna. Vývojář i nadále zůstává věrný koncepci správců oken a poskytuje s tím související uživatelsky vstřícné varianty s Fluxboxem a JWM.
Pokud byste si chtěli novou verzi otestovat, je dobré vědět, že v současné chvíli se stále jedná o alfa verzi systému. Proto se v něm mohou vyskytovat chyby.
Mimochodem, ani přes svou pověstnou paměťovou nenáročnost Damn Small Linux nikdy nebyl úplně nejmenším Linuxem na světě. Tato pozice patří distribuci Tiny Core Linux.
Zdroj: DSL, The Register