Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Překvapivý návrat: známý výrobce jde na trh s novým smartphonem

Jiří Palyza 18.01.2022

Poté, co před několika měsíci oznámil svůj konec v segmentu smartphonů, svého času velmi známý výrobce BlackBerry se vrací s novým zařízením. Jak byli jeho uživatelé vždy zvyklí, bude opět osazeno fyzickou klávesnicí.

Značka BlackBerry má za sebou už několik neúspěchů. Díky své odolnosti a houževnatosti se vždy dokázala postavit zpět na nohy. Zatím se jí ale nepodařilo přesvědčit dostatek uživatelů, než na kolik byla zvyklá z doby svých začátků.

V roce 2022 uvede firma BlackBerry na trh smartphone s podporou 5G a ikonickou hardwarovou klávesnicí, který by snad mohl přesvědčit bývalé fanoušky značky k opětovnému návratu. Bude ale ještě někdo v roce 2022 skutečně potřebovat smartphone s fyzickou klávesnicí?

Telefony BlackBerry se vrací už potřetí, tentokrát jako výsledek spolupráce s texaskou technologickou společností OnwardMobility. Toto partnerství už bylo oznámeno v roce 2020, a to krátce před ukončením předchozí dohody společnosti BlackBerry s TCL.

BlackBerry se hlásí ke slovu: poprvé po třech letech nový smartphone

blackberry

Výrobce smartphonů BlackBerry se v roce 2022 přihlásí s novým zařízením. | Zdroj: ArtificialOG/Pixabay.com

Společnost OnwardMobility oznámila, že v průběhu roku 2022 uvede na trh nový smartphone BlackBerry s mobilním systémem Android a podporou 5G, který bude určen pro firemní zákazníky. Bude vybaven známou hardwarovou klávesnicí. Zařízení mělo být představeno už v roce 2021, ale firma to nestihla s odvoláním na různé problémy. Psal o tom server NikkeiAsia ve svém příspěvku "Foxconn and US startup work on BlackBerry's return to Asia".

Fanoušky ale OnwardMobility ujistil, že není nic ztraceno a uvedení telefonu se plánuje na rok 2022. Poslední telefon BlackBerry byl s označením Key2 LE uveden v srpnu 2018. Další podrobnosti o zařízení by měly být oznámeny brzy.

Toto oznámení přichází krátce poté, co společnost BlackBerry oznámila konec životního cyklu klasických zařízení BlackBerry 7 až 10.

Nový model BlackBerry bude opět vybaven hardwarovou klávesnicí

Značka BlackBerry ještě není zcela mrtvá, ale to, co z ní zbylo, je v oblasti chytrých telefonů pouhým střípkem její bývalé slávy a tržní identity. Jednou z věcí, kterou se bude plánovaný telefon BlackBerry se systémem Android odlišovat, je fyzická klávesnice. Bude to ale stačit k přilákání dostatečného množství uživatelů, kteří si už zvykli na softwarové klávesnice drtivé většiny současných modelů? Jsou jisté pochyby.

Chystané zařízení se pravděpodobně hitem nestane a fyzická klávesnice už je na smartphonech překonaná. Kvůli hardwarovým klávesnicím byly smartphony tlustší. Telefony s klávesnicí v designu podobném BlackBerry nenabízejí zrovna ideální zážitek z přehrávání multimédií a prohlížení webu. Klávesy jsou malé a bez dalších možností, oproti tomu softwarové klávesnice jsou všestranné a navíc nabízejí doplňkové funkce, jako například psaní jednou rukou nebo ovládání gesty.

Fyzické klávesnice také znamenají kompromis z hlediska velikosti displeje smartphonu s podivným poměrem stran. Některé společnosti toto vyřešily vysouvací klávesnicí, je to ale za cenu větší tloušťky těla smartphonu.

Dá se navázat na předchozí úspěchy?

I přesto, že softwarové klávesnice nejsou úplně bez chyb, jejich výhody výrazně převažují nad nevýhodami. Proto mnohé uživatele pravděpodobně už ani nenapadne, že by se mohli vrátit k fyzické klávesnici.

Pravděpodobně je tedy trh se zařízeními s hardwarovou klávesnicí velmi malý a tvoří jej především uživatelé, kteří stále chtějí používat to, co nejlépe znají, jsou na to zvyklí, a proto preferují. Anebo ti, kdo si chtějí ještě zkusit pocit nostalgie z rané éry fyzických klávesnic smartphonů.

Jaký je tedy závěr. Uživatelé se už nemusejí na telefony s fyzickou klávesnicí vázat. To nejlepší z obou světů mohou snadno získat jednoduchým připojením USB klávesnice k dotykovému smartphonu s Androidem, a to aniž by byli omezeni nějakými zásadními kompromisy.

Jen velmi málo výrobců stále sází na klasické klávesnice u mobilů

blackberry1

Zda se společnosti BlackBerry podaří navázat na dřívější úspěchy jejího konceptu zůstává otázkou. | Zdroj: user1462590383/Pixabay.com

Fyzické klávesnice už mají období své slávy za sebou a od dob příchodu dotykových displejů se do současného světa už nehodí. V současné době vyrábí telefony s klasickou klávesnicí už jen několik společností, jako například Planet Computer, která na veletrhu CES 2022 představila Astro Slide 5G s klávesnicí. Londýnská společnost Fxtec na veletrhu MWC 2019 představila model Pro1, jehož nástupce Pro1 X bude uveden na trh v roce 2022.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud