Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Přísnější pravidla EU pro internetový prodej: týká se bezpečnosti výrobků – co vše by se mělo změnit?

Jiří Palyza 31.03.2023

Evropský parlament odhlasoval přísnější pravidla pro online nakupování. Na co se uživatelé mohou připravit a co by se v důsledku těchto opatření mělo změnit?

Kapitoly článku

Zákazníci v regionu Evropské unie by měli do budoucna být více chráněni před nebezpečnými výrobky. Tento čtvrtek Evropský parlament potvrdil přijetí přísnějších pravidel pro online nakupování. Nebezpečné výrobky by měly být rychleji stahovány z oběhu a celý proces by také měl být účinnější.

Také se předpokládá, že internetová tržiště, jakými jsou například Ebay nebo Amazon, budou muset těsněji spolupracovat s dozorovými orgány. Ty mohou nařídit, aby nebezpečné výrobky byly do dvou dnů z nabídky odstraněny.

Společnosti, které by chtěly prodávat své výrobky na trhu EU, také budou muset jmenovat obchodníka se sídlem v regionu EU, který bude zodpovědný za jejich bezpečnost. Spotřebitelé a úřady, které se zabývají jejich ochranou, tak budou mít pro případ problémů s bezpečností výrobků vždy k dispozici kontaktní osobu.

Přísnější pravidla pro online nakupování by měla zákazníkům přinést větší bezpečnost

kids Práva spotřebitelů v oblasti internetového nakupování budou posílena. V posledních letech byl problém především s čínskými výrobky, které tvořily více něž polovinu produktů, označených jako nebezpečných. Loni byl každý čtvrtý nebezpečný výrobek z kategorie hraček pro děti. | Zdroj: Steven Libralon/Unsplash

Nová pravidla navíc stanovují, že informace o bezpečnosti výrobků musejí být uvedeny jasně a srozumitelně.

V loňském roce evropské země spustily systém rychlého varování pro nebezpečné výrobky ve 2117 případech. Téměř v každém čtvrtém případě se jednalo o hračky.

V posledních letech byla více než polovina výrobků, klasifikovaných jako nebezpečných, z Číny. Proti tomu by měl nově přijatý zákon také lépe chránit a omezit prodeje nebezpečných produktů.

Státy Evropské unie musejí nové předpisy ještě odsouhlasit

Odhaduje se, že přibližně třetinu výrobků stažených z trhu spotřebitelé budou i nadále používat. Z toho důvodu budou nově platit pro stahování výrobků z nabídky konkrétní pravidla. Kupující budou o stažení výrobu z trhu nejen informováni e-mailem, ale prodejci budou mít povinnost jim nabídnout opravu, výměnu výrobku nebo vrácení peněz.

Nová pravidla mají přispět nejen k vyšší bezpečnosti spotřebitelů, ale také k finančním úsporám. Podle odhadů Evropského parlamentu ušetří EU v prvním roce platnosti nových opatření přibližně jednu miliardu EUR a v následující dekádě přibližně 5,5 miliard EUR.

Po úspěšném schválení ze strany států EU může být zákon zveřejněn v Evropském věstníku a přibližně o rok a půl později mohou pravidla vejít v platnost.

Zdroj: Tiskové středisko Evropského parlamentu


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud