Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Pro kola, e-biky, elektrokoloběžky a další: do prodeje jdou nezničitelné pneumatiky od NASA

Josef Mika 17.09.2023
Zdroj: Kickstarter/SMART Tire Company

NASA společně s pneumatikářskou firmou vyvinula z pneumatik původně určených pro marsovské rovery nezničitelné gumy pro jízdní kola, elektrokola a další. Koupit si je může už každý.

Kapitoly článku

Americká společnost Smart Tire Company ve spolupráci s NASA vyvinula inovativní pneumatiku Met Tire, která má eliminovat riziko defektu. Pomocí technologie nazvané Shape Memory Alloy Radial Technology (SMART) by se píchlé pneumatiky měly stát minulostí.

Duté pneumatiky jsou naplněné vzduchem, ale na rozdíl od běžných gum nejsou pod tlakem. Proto je už nikdy nemusíte nafukovat. Místo toho mají uvnitř pružné vinutí z kovového drátu, které je vyrobeno ze slitiny niklu a titanu a po deformaci se vždy vrátí do původního tvaru. To podle výrobce znamená, že s pneumatikami Metl Tire si můžete užívat stejného komfortu odpružení jako u běžných pneumatik.

Princip nezničitelné pneumatiky SMART
Pneumatiky bez rizika defektu jsou drahé – ale měly by vydržet celý život.
Zdroj: NASA Technology Transfer Program

Pneumatiky na celý život: Kolik stojí?

Běhoun nové pneumatiky je vyroben z pryže a časem se opotřebovává. Přibližně po 5 000 až 8 000 kilometrech jej však lze vyměnit za nový. Zbytek pneumatiky je navržen tak, aby vydržel po celou dobu životnosti jízdního kola. Při uvedení na trh bude plášť k dispozici v různých rozměrech a profilech, včetně modelů, u nichž lze dodatečně nastavit stupeň odpružení pomocí vzduchové pumpy.

Mohlo by vás zajímat

Pneumatika z NASA je v současné době předmětem crowdfundingové kampaně na Kickstarteru. Sada dvou plášťů na kolo stojí 500 dolarů (zhruba 11 500 korun). Ačkoli je cena vysoká, výrobce slibuje doživotní záruku. Výměna gumového běhounu prý stojí přibližně 10 dolarů (230 korun). Prostřednictvím stránky Kickstarter jsou nabízeny také pneumatiky Metl pro e-koloběžky. Na rozdíl od klasického nákupu takto podpoříte společnost v kampani a získáte i odměnu. Výrobce zaručuje doručení zboží po celém světě. Odhadovaný termín je červen 2024.

Pokud nejste rozhodnuti, můžete také počkat, až se pneumatiky Metl začnou prodávat standardně.

Zdroj: Kickstarter.com, NASA


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud