Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Proč telefon při nabíjení bzučí: může jít o závažný problém

Jakub Fišer 02.08.2022

Už jste se někdy zaposlouchali při tom, když jste nabíjeli váš smartphone a všimnuli si, že ticho protíná slabé pískání a tikání? S největší pravděpodobností není problém ve vašich uších, ale vysokofrekvenční zvuk nabíječka skutečně vyluzuje. Jak je to možné?

Pískání, bzučení, klapání či tikání zmíněné v úvodu se povětšinou objevuje u bezdrátových nabíječek typu Qi, může se ale objevit i při běžném nabíjení. Většinou nabíječka vydává hluk, když je aktivní rychlonabíjení, nebo když je baterie hodně vybitá, což způsobuje, že nabíječka pracuje mimořádně intenzivně a odebírá více proudu.

Pronikavý, avšak slabý pískot slyšíte, protože uvnitř nabíječky pracuje miniaturní transformátor na vysoké frekvenci (více než 50 Hz). Jednoduše to můžeme přirovnat k běžným transformátorům, které také při práci vyluzují tenoučký zvuk, na který si většina uší rychle zvykne. Vrátíme-li se k nabíjení běžného smartphonu, zvuk by většinou měl utichnout při nabití na 80 %, když už nabíječka nebere tolik elektrického proudu.

Kromě toho, nabíječka též převádí střídavé napětí na stejnosměrné, které se skládá z vysokého množství frekvencí procházejících nabíjecím příslušenstvím. Při tomto vysokém množství přeměn a frekvencí pravděpodobně můžete zaslechnout “bzučivé zvuky”. Mělo by vás uklidnit, že nejde prakticky o nic vážného – naopak, je to zcela normální.

Kdy si na bzučení nabíječky dát pozor?

Ne vždy ale zvuk při nabíjení vašeho telefonu lze označit za “normální”. V první řadě byste měli ověřit, zdali skutečně vychází z bezdrátové nabíječky, nikoliv ze zdi nebo ze zásuvky samotné. V takovém případě doporučujeme šetrně vyndat kabel z elektrické sítě a zásuvku nechat zkontrolovat odborníkem.

Pokud sledujete, že hluk je při nabíjení den ode dne silnější, nebo neustane ani po dobití do 80 % energie, může jít o vadnou nabíječku a je na místě zapřemýšlet nad nákupem nové, než se vám tato rozbije.

Možným vysvětlením toho, že slyšíte ustavičné pískání či bzučení, však může být i onemocnění vašich sluchových orgánů. Šelest v uších, odborně nazývaná tinnitus, může vznikat dlouhodobým vystavováním nadměrnému hluku, nebo třeba úrazem hlavy. Aktuálně jej nelze kompletně vyléčit, otevřeně se však k tomuto onemocnění hlásí velké hvězdy světové hudby, jako třeba kytarista Eric Clapton nebo zakladatel kapely Coldplay, Chris Martin.

Zdroj: My eLearning World, Wikipedia


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud