Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Profesionální vyčištění základní desky od nečistot

Pavel Trousil 18.12.2016

Po čase se v útrobách osobního počítače nashromáždí množství prachu, který nakonec může mít vliv na výkon počítače i jeho životnost. Z toho důvodu je dobré počítač čas od času vyčistit. 

Než se do úklidu pustíte, počítač vypněte a odpojte od něj napájecí kabel. Otevřete kryt a začněte s čištěním. Zvláštní pozornost věnujte hlavní části, tedy základní desce.

Než začnete s čištěním desky, vyjměte z ní baterii. Pak z ní můžete jemný prach odstranit pomocí spreje se stlačeným vzduchem. Dejte ale pozor na ventilátory. Z těch prach také odstraňte, ale zabraňte tomu, aby se přitom otáčely – zadržte je například pomocí šroubováku. Co nepůjde odstranit pomocí spreje, na to použijte antistatický hadřík. V těžko přístupných místech si můžete pomoct bavlněnými tampony. A následující rady platí pro všechny čisticí akce: prach utírejte ne třením, ale pouze přiložením, aby na ostrých částech základní desky (rohy, hrany, pájecí body) nezůstávala žádná vlákna. Ze záhybů a dalších špatně přístupných míst odstraňte nečistoty pomocí párátka. Větší plochy můžete vyčistit pomocí látky nebo vatové tyčinky navlhčené v destilované vodě nebo lihu. Než začnete základní desku znovu používat, počkejte, až se z ní kapalina zcela odpaří.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme