Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Programátorský víkend přinesl 11 nových aplikací

redakce 20.05.2014

Tisíce nadšenců na 60 místech po celém světě strávilo víkend psaním kódu s cílem vytvořit zajímavé aplikace pro Windows 8 a Windows Phone.

Českého Microsoft programátorského maratonu – hackathonu, který probíhal v Impact Hub Praha, se zúčastnilo čtyřicet vývojářů z řad studentů a start-upů a vzniklo jedenáct podařených aplikací.

hackathon-higres-4-nahled

Na místě bylo všem účastníkům k dispozici kvalitní zázemí, v rámci kterého bylo možné otestovat nové aplikace na nejrůznějších zařízeních, ale také řada odborníků, kteří poskytovali konzultace a zpětné vazby ke vznikajícím projektům. Partnerem akce byl Seznam.cz, který letošním účastníkům nabídl vedle aplikačního rozhraní pro Mapy.cz i běžně neveřejné aplikační rozhraní Seznam.cz Vyhledávání.

Tématem českého maratonu byly aplikace pro lepší život ve městě a aplikace pro rodinu a volný čas. Vývojáři hráli o krásné ceny v podobě Nokia Lumia 1520, tabletů DELL Venue Pro, členství v Impact Hub Praha, možnosti volného využití UX testovací místnosti od Seznam.cz, dvouměsíční mentoring od Czech ICT Alliance, který vyvrcholí cestou na TechCrunch San Francisco 2014 s doprovodným programem.

Všechny aplikace z hackathonu postupují do globálního kola, do kterého se mohou přihlásit i ostatní vývojáři. Stačí svou aplikaci nahrát do Windows Store nebo přihlásit do jedné ze čtyř kategorií na https://publishwindows.com/.  Ve hře jsou telefony, 3D tiskárny, finanční příspěvky na zřízení vývojářského doupěte či vstupenky na závod Formule 1 Grand Prix ve Spojených státech amerických.

Výherci českého hackathonu

V kategorii Cross aplikací, tedy aplikací určených pro Windows 8 i pro Windows Phone, vyhrály aplikace Kdykde a Čmelda Alda. První z nich vzešla z dílny studentů SŠ aplikované kybernetiky v Hradci Králové a přináší přehled kulturních, sportovních a jiných novinek podle regionů včetně zajímavých informací jako například možnosti parkování. Čmelda Alda je výsledkem důkladné práce startu-upu Alda game a představuje velmi zajímavou formu, jak děti učit programování.

Kategorii Windows Phone vyhrála v rámci tématu „Lepší život ve městě“ aplikace XIN a v rámci tématu „Rodina a volný čas“ aplikace Hádankář. XIN od start-upu Wuji-grid umožňuje komunikovat s lidmi, kteří jsou připojeni na stejnou wifi. V aplikaci je integrovaná mapa, díky které je na první pohled viditelné, kde je živo, kde je hodně lidí připojených k wifi. Hádankář v podání studentů ŠŠ aplikovatelné kybernetiky Hradec Králové pak přestavuje aplikaci s integrovanou mapou, na které se zobrazují fotografie památek a zajímavých míst s cílem hádání, co to je. Pro děti existuje jednodušší verze s poznáváním zvířátek.

V kategorii Inovace a design porotu zaujala aplikace Dopravní alarm od Jana Hájka z VUT Brno a Tomáše Prokopa z Gymnázia Žďár nad Sázavou, která přináší informace o jízdních řádech a aktuálních spojích s perličkou upozornění na blížící se cílovou stanici. Na téma Rodina a volný čas pak zvítězila zábavně logická hra Wily Weed.

V kategorii Extra porota vybrala vzhledem k velmi zajímavému byznys potenciálu aplikaci Invetoroid od Michala Kurimského. Umožňuje totiž snímat čárové kódy bez nutnosti zakoupení čteček, díky čemuž je velmi snadné udělat s telefonem rychlou inventuru.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme