Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Prohlížeč Chrome získá praktickou funkci: bude se vám líbit

Jiří Palyza 26.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Vývojáři Google plánují pro Chrome zajímavou novinku, která se v prohlížeči pravděpodobně objeví už brzy. Uživatelé si budou moci ručně podepsat PDF soubory přímo v prohlížeči.

Google Chrome dostane vylepšení pro svůj integrovaný prohlížeč souborů PDF. Půjde o novou funkci digitálního podpisu, který budou uživatelé moci vložit tak, jako by dokument podepsali ručně.

Integrovaný prohlížeč PDF dokumentů se doposud v internetovém prohlížeči používal k rychlému přístupu k obsahu a žádné pokročilejší editační funkce vlastně neměl. Nejčastěji používanou je pouze zvětšování textu pro lepší čitelnost. Zajímavé je, že v tomto ohledu je Google se svým Chrome docela pozadu, protože konkurence – například Microsoft Edge – je z hlediska možností PDF prohlížeče v browseru o krok napřed.
 

Mohlo by vás zajímat

Připravovaná funkce digitálního podpisu se poprvé objevuje v experimentální verzi Chrome Canary 126 a je nutné ji aktivovat pomocí příznaku. Najdete jej po vložení řetězce "chrome://flags/#pdf-ink2" do URL řádku browseru.

Po aktivaci nové funkce byste měli mít možnost "ručně" podepisovat dokumenty přímo v prohlížeči, a to aniž byste museli instalovat dodatečný software pro práci s PDF, například Adobe Reader. Funkci vývojáři plánují pro verze Chrome, určené pro operační platformy Windows, macOS, Linux a Chrome OS. Zatím ale není jasné, kdy to bude obecně dostupné všem.

Další rozšíření funkcí pro PDF v Chrome zatím získáte pouze instalací odpovídajících doplňků
 

Tablet se stylusem
Chrome už brzy získá zajímavou funkci: uživatelé si budou moci "ručně" ale digitální formou podepsat PDF dokumenty.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Pokud byste si chtěli dopřát rozšířené funkce pro úpravu PDF dokumentů v prohlížeči Chrome už nyní, budete muset sáhnout po některém vhodném doplňku, a ten si do browseru instalovat. V tomto ohledu stojí za zvážení tři zajímavá rozšíření:

  • Adobe Acrobat pro Google Chrome: umožňuje přidávat do PDF souborů poznámky, text a komentáře, a to i ve formě krátkých postřehů a zvýraznění. Dokumenty PDF lze vyplňovat a podepisovat.
     
  • Kami pro Google Chrome: tento doplněk umožňuje zvýrazňovat, podtrhávat, komentovat, kreslit nebo podepisovat pasáže v dokumentech PDF.
     
  • PDF čtečka od Google Scholar pro Chrome: plugin nabízí speciální zobrazení a funkce, které jsou přizpůsobeny zejména potřebám studentů a učitelů.

Zdroj: Android Police, Adobe Acrobat, Kami, Google Scholar pro Chrome

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud