Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Projekt Turris získal ocenění za ochranu soukromí

redakce 20.01.2014

Cenu Velký bratr za rok 2013 získal v kategorii Ocenění za ochranu soukromí projekt Turris. Tato soutěžní kategorie je jediná, která má pozitivní význam.

Občanské sdružení Iuridicum Remedium, které od roku 2005 uděluje ceny Velkého bratra, vyhlásilo ve čtvrtek 16. ledna v Bio Oku výsledky za rok 2013. Cenu v kategorii Ocenění za ochranu soukromí získal projekt sdružení CZ.NIC – Turris. Smyslem této aktivity je pomáhá uživatelům s ochranou domácí sítě pomocí speciálního routeru. Ocenění za ochranu soukromí je jediná kategorie v soutěži Velký bratr, která má pozitivní význam.

turr-nahled

odůvodnění poroty ceny Velkého Bratra:

Projekt Turris, který připravilo a realizuje sdružení CZ.NIC, dělá něco, za co je obvykle udělována negativní cena Velkého bratra: pomocí směrovače v domácnosti monitoruje provoz mezi veřejným Internetem a konkrétní privátní sítí, a získané údaje posílá na jedno centrální místo. To, že tento projekt naopak dostává pozitivní cenu Velkého bratra, je dáno jednak cílem, který projekt sleduje, a pak způsobem, jakým tak činí.

Cílem projektu Turris není kohokoliv špehovat či jinak monitorovat jeho aktivity. Jeho cílem je chránit konkrétní privátní sítě – typicky domácí sítě uživatelů Internetu – před nejrůznějšími kybernetickými hrozbami a útoky, které v prostředí Internetu vznikají a zdokonalují se průběžně, doslova z hodiny na hodinu. Proto i projekt Turris potřebuje v reálném čase monitorovat, jakým útokům jsou chráněné sítě průběžně vystavovány.

Soutěž Velkého bratra upozorňuje na společnosti a projekty, které nepatřičně zasahují do soukromí člověka a to především v oblasti informačních technologií. Ceny v kategorii Ocenění za ochranu soukromí získali v minulosti například publicista a vysokoškolský pedagog Jiří Peterka, organizace European Digital Rights nebo šifrovací program PGP.

Zdroj: TZ CZ.NIC.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud