Přejít k hlavnímu obsahu

Proud budoucnosti

Josef Mika 16.04.2020

V Evropě se stále více elektřiny vyrábí z obnovitelných zdrojů. Ne vše se jeví jako ekologické.

Chip 05/2020: Elektrická energie pohání budoucnost již 140 let. Od pouličního osvětlení až po datová centra je veškerý pokrok založen na elektřině. S ohledem na klimatickou krizi se ale jako stále důležitější jeví otázka, odkud tato elektřina pochází. Je její výroba už dostatečně efektivní, udržitelná, čistá a umí se přizpůsobit budoucím potřebám decentralizovaného síťového zásobování energií?

daimler-ag-brennstoffzelle

S využitím vodíku jako zásobníku energie lze obnovitelnou elektřinu použít pro pohony užitkových vozidel, pro které nejsou akumulátory vhodným řešením.

Svět má obrovskou spotřebu elektřiny: celosvětová výroba energie se od 70. let minulého století zvýšila čtyřnásobně a i když se stále více elektřiny vyrábí z obnovitelných zdrojů, ke snížení zátěže životního prostředí to nestačí. Energetický přechod znamená především začít vyrábět elektřinu odlišně. Z jakých zdrojů budeme získávat naši elektřinu v budoucnu, je jasné už teď: budou stejné jako dnes. Pouze budou efektivněji využívány a budou použity v celé řadě nových konfigurací.

Pojďme si v novém květnovém Chipu shrnout fakta a ujasnit, jaké zdroje budou pohánět naše počítače a výpočetní centra v dalších desetiletích.

Obsah: Všechna témata Chipu 05/2020


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud