Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Průzkum: Až 54 procent uživatelů si nezálohuje svůj počítač

redakce 10.10.2018

Globální průzkum, zaměřený na chování domácích uživatelů v oblasti ochrany dat, prezentovala společnost Acronis.

Průzkum byl realizován v srpnu 2018 mezi uživateli Spojených států, Evropy a Asie. Ten ukázal, že svůj osobní počítač si zálohuje stále méně než polovina uživatelů. Nejčastějšími příčinami ztráty dat je lidská chyba, selhání hardwaru a nákaza malwarem.

Přestože mnoho uživatelů stále nezálohuje, povědomí veřejnosti o potřebě ochrany dat roste, když se počet uživatelů zálohujících svá PC zvýšil oproti loňskému průzkumu o 2,8 procentního bodu. Na druhou stranu se meziročně zvýšil o téměř čtyři procentní body počet domácností, které zažily ztrátu důležitých dat. 26,4 % uživatelů by bylo ochotno za odblokování dat zašifrovaných ransmowarem zaplatit.

Klíčová zjištění průzkumu:

•             46,1 % respondentů letos potvrdilo, že si zálohuje své osobní počítače (vloni 43,3 %);

•             39 % domácností uvedlo, že již někdy zažily ztrátu důležitých osobních dat (vloni 35,1 %);

•             nejčastějšími příčinami ztráty dat je lidská chyba (30,6 %), selhání hardwaru (26 %), útok ransomwaru či jiného malwaru  (13,2 %) a ztráta či krádež zařízení (10, 8 %);

•             zaplatit za odšifrování dat zasažených ransomwarem je ochotno 26,4 % uživatelů, 73,6 % by nezaplatilo nic.

„Někdo by mohl říci, že neochota zaplatit za obnovu svých dat je známkou toho, že si jich lidé neváží, ale s ohledem na stále vyšší každodenní závislost na datech obsažených v počítačích či mobilních telefonech lidé cenu svých informací určitě znají velmi dobře,“ řekl John Zanni, prezident společnosti Acronis. „Podíl uživatelů, kteří někdy ztratili důležitá data, stále poroste, stejně jako poroste počet zálohovaných počítačů.  Stále více lidí chápe, že náklady na jednoduché, a přitom účinné řešení, jako je Acronis True Image, jsou zanedbatelné v porovnání s náklady na obnovu ztracených či zašifrovaných dat.“

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme