Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Průzkum Kasa.cz - největší radost udělá letos pod stromečkem elektronika

redakce 04.11.2014

Téměř polovina dotázaných Čechů by si přála najít pod vánočním stromečkem elektroniku. Vyplývá to z velkého předvánočního průzkumu, který v měsíci říjnu zrealizoval přední český nákupní portál Kasa.cz.

Z průzkumu dále vyplynulo, že oproti loňsku klesl počet Čechů, kteří hodlají platit za dárky hotově.  Zatímco každý třetí Slovák má v úmyslu nechat nákup dárků až na prosinec, z Čechů to má v plánu pouze pětina. Téměř polovina dotázaných Čechů by si přála najít pod vánočním stromečkem elektroniku, třetina oblečení, kosmetiku nebo sportovní vybavení a necelá čtvrtina knihu nebo jiný kulturní zážitek. Pouze zhruba 1 % obdarovaných potěší coby vánoční dárek potraviny a nápoje.

Osm z deseti dotázaných předpokládá, že jejich Vánoce budou tento rok na dárky stejně bohaté jako loni. Bohatší nadílku v porovnání s loňskem očekává pouze necelých sedm procent Čechů, na Slovensku je to o 3 % respondentů více. V objemech financí to pak znamená, že méně než 2 tisíce korun má v úmyslu utratit za nákup vánočních dárků necelá 4 % lidí v České republice, částku 2–5 tisíc korun do svých nejbližších investuje přibližně 36 % našich spoluobčanů a 5–10 tisíc je na nákupy odhodlána použít bezmála polovina všech dotazovaných. 15 % respondentů pak nakoupí dárky za 10 a více tisíc.

Za nákupy se většina účastníků průzkumu plánuje vydat stejně jako minulý rok v listopadu. V Čechách, na Moravě a ve Slezsku to má v úmyslu více než 60 % zákazníků, na Slovensku přibližně o 5 % méně. Každý třetí Slovák však hodlá nechat nákup dárků až na prosinec, z Čechů chce v prosinci nakupovat pouze pětina. Nákup na poslední chvíli  bude riskovat asi 5 % Čechů a 7 % lidí na Slovensku. Zhruba 16 % Čechů, resp. 18 % Slováků pak plánuje počkat s nákupem až na povánoční výprodeje. Valná většina zákazníků (70 % Čechů a 62 % Slováků) přitom plánuje nakupovat vánoční dárky on-line, přičemž preferuje osobní odběr před doručením kurýrní službou či Českou poštou.

2014-12-kasagraf2-nahled

„Oproti loňskému roku klesl počet Čechů, kteří chtějí platit za nákup hotově – loni to bylo více než 40 % respondentů, letos sotva třetina,“ uvedla Andrea Čižmářová, ředitelka Kasa.cz a dodala: „Souvisí to bezpochyby s větší důvěrou zákazníků směrem k eshopu i k novým způsobům plateb.“ Na splátky plánuje vánoční zboží pořídit jen asi 1,5 % Čechů a 2 % Slováků.

Z aktuálního průzkumu provedeného nákupním portálem Kasa.cz také vyplývá, že pouze zhruba 10 % Čechů a 14 % Slováků zohledňuje při nákupu dárku především cenu. Mnohem důležitější je pro ně přání obdarovaného, jeho případné překvapení či praktičnost daru.

Průzkumu, který provedl obchodní portál Kasa.cz v průběhu měsíce října, se zúčastnilo 1 002 Čechů a 992 Slováků. Mezi konkrétně specifikovanými dárky, které by si respondenti přáli najít pod stromečkem, přitom nejčastěji figurovaly podobně jako v loňském roce tablet, chytrý telefon nebo kávovar.

2014-12-kasagraf1-nahled


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme