Přejít k hlavnímu obsahu

Průzkum ukázal: Kdy dávají rodiče dětem jejich první telefon?

redakce 30.09.2019

("") ("Začal nový školní rok a pro mnohé rodiče opět nastává období, kdy více než jindy zvažují, zda pořídit svým dětem jejich první mobilní telefon.")

dite-mobil-pouzivani Školní docházka je většinou velkým impulzem, protože je jednodušší být s dětmi v kontaktu během dne, zároveň většinou vidí telefony u svých spolužáků, a proto se snaží rodiče přesvědčit, aby jim mobil taky pořídili. Průzkum společnosti SAZKAmobil prozradil, jak jsou na tom čeští rodiče, v čem se shodují, a na co naopak panují odlišné názory ve výchově.

Na rozdíl od předchozích let již není příliš aktuální otázka, jestli dětem vůbec pořizovat mobilní telefon, protože je faktem, že až na výjimky děti dokončující základní školu většinou telefony mají. Liší se ovšem období, kdy jim jej rodiče pořídili. Z průzkumu například vyplývá, že nejčastěji skoro polovina dětí dostane první mobil mezi 8 a 10 rokem, ale 35 % dokonce až po desátých narozeninách. V tomto ohledu je ovšem zajímavé, že 88 % dětí umí podle svých rodičů zacházet s mobilním telefon mnohem dříve, než jim ho koupíte.  „Z výzkumu vyplývá, že pokud děti nemají vlastní telefon, stejně používají telefon svých rodičů nebo kamarádů. Proto doporučujeme při pořízení telefonu dětem stanovit pravidla a naučit je, jak správně s mobilem zacházet. Výhodami našich předplacených karet je snadná kontrola útraty a snadné dobití už od 100 korun. Nehrozí tedy, že by děti mohly utratit více než by bylo vhodné, naopak se učí hospodařit a případně si dobíjet sami z kapesného,“ říká Jan Schmiedhammer, ředitel operátora SAZKAmobil.

dite-mobil-nakup

Lidé se neshodují v názoru, jestli jsou telefony pro děti dobré

dite-mobil-nutnost Z výchovného hlediska jsou poměrně vyrovnané názory na to, jestli je pro dítě mobilní telefon nutný. Zatímco 61 % populace si myslí, že ano, 39 % rodičů nepovažuje pro děti telefon za důležitý. „Děti se bez mobilů samozřejmě obejdou, ale bohužel dnešní doba si mnohdy možnost komunikace a kontroly dítěte vyžaduje.

Zároveň představa, že když dítěti mobil nedám, tak se k němu nedostane, není úplně přesná. Podle nás je z pohledu zodpovědnosti lepší raději dítě s telefonem seznámit, vysvětlit mu funkce, probrat rizika a kontrolovat, zda dítě svůj telefon zvládá a netráví na něm moc času. Rozhodně považujeme edukativní přístup za rozumnější než riskovat, že si dítě půjčuje telefon od spolužáků, nebo tajně od někoho z rodiny. Starost o vlastní telefon pomáhá i s finanční gramotností, stejně jako pravidelné kapesné,“ říká Jan Schmiedhammer.

Internet je otázkou

Přestože se může zdát, že internet je samozřejmostí, rodiče více preferují, aby děti v telefonech k němu přístup neměli, případně jenom přes wifi připojení. Jednoznačný není ani názor na vzdělávací aplikace a sociální sítě, zda je do mobilu dítěte pustit nebo ne. „Rodiče asi nejčastěji pořizují dětem první telefon v době jejich osamostatňování, obvykle jakmile začnou chodit samy do „vzdálenější“ školy nebo různých zájmových kroužků. Dnešní chytré telefony nejen poskytují dítěti možnost povolat rodiče na pomoc v případě nouze, ale rodiče dokonce mohou mít neustálý přehled o pohybu svého potomka. Této motivaci lze rozumět, neboť rizikových podnětů a nástrah ve společnosti je velmi mnoho. Rozumní rodiče se obvykle s dětmi domlouvají na tom, jak a k čemu budou oni i jejich děti telefon využívat a jsou připraveni na porušení důvěry ze strany potomka, neboť lákadel je mnoho. Pak je to o další domluvě, nastavování pravidel a případných sankcí. Chce to hodně trpělivosti a pochopení - telefon usnadňuje žití, ale přináší nový výchovný úkol,“ říká psycholožka Bohumíra Lazarová, která vyučuje vývojovou psychologii a školní poradenství na FF MU v Brně.

dite-mobil-internet
Poznámka:
Výsledky vycházejí z průzkumu veřejného mínění, který provedla společnost InstantResearch ve dnech 26. – 29. 9. 2019 podle zadání společnosti Sazka a.s.. Do průzkumu se zapojilo 200 respondentů, rodiče, muži, ženy, celá ČR.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme