Firma Sinn Power chce společně se štěrkovnou a drtírnou Jais v bavorském Gilchingu vybudovat nový typ plovoucího fotovoltaického systému. Jeho zvláštností je, že solární moduly jsou instalovány vertikálně. Díky tomu bude mnohem snazší splnit požadavek německého zákona o obnovitelných zdrojích energie (EEG), který se týká maximálního pokrytí vodní plochy solárními moduly. Limit je maximálně patnáct procent. Tento požadavek často představuje překážku pro ekonomickou životaschopnost a přijatelnost podobných projektů.
Pro vertikální vyrovnání modulů používá společnost Sinn Power speciálně vyvinuté plovoucí naklápěcí moduly, které si v současné době nechává patentovat. Na jezeře místní štěrkovny se má instalovat přibližně 2 500 těchto modulů. Jejich orientace bude východ-západ a vzdálenost mezi řadami přibližně 3,9 metru.
Přímá spotřeba elektřiny ve štěrkovně
Velká část vyrobené solární energie se bude využívat přímo ve štěrkovně v Gilchingu, zatímco přebytky se budou dodávat do sítě. Takové řešení dobře zapadá do výrobního procesu štěrkovny. Vzhledem k tomu, že elektrárna je v provozu převážně přes den ve slunečných měsících od března do prosince, může tak být velká část vyrobené elektřiny využita přímo na místě.
Ekologové se k plovoucím fotovoltaickým systémům staví kriticky
Ozývají se ale také kritické hlasy ohledně plovoucích fotovoltaických systémů. Ochránci životního prostředí zdůrazňují význam vody jako zdroje, který stojí za to chránit. Vliv těchto systémů na flóru a faunu v blízkosti břehu, stejně jako na ptáky a vodní organismy nebyl dosud dostatečně prozkoumán a zdokumentován.
Mnoho umělých vodních ploch, o nichž se uvažuje pro plovoucí fotovoltaické systémy, se za posledních 50 let stalo významnými biotopy pro různé druhy a některé z nich jsou chráněny. Ochránci přírody jsou proto většinou proti jejich výstavbě.
Zdroj: PV-Magazine.de, Sinn Power