Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

První svého druhu: plovoucí solární elektrárna s okamžitým využitím

Josef Mika 27.04.2024
Zdroj: Midjourney (ilustrační obrázek)

V německém Gilchingu na západním okraji Mnichova se rozjíždí ambiciózní projekt, který má podobu netradičního plovoucího fotovoltaického systému. Vertikální orientace modulů by měla zajistit, že nebude pokryta příliš velká vodní plocha.

Kapitoly článku

Firma Sinn Power chce společně se štěrkovnou a drtírnou Jais v bavorském Gilchingu vybudovat nový typ plovoucího fotovoltaického systému. Jeho zvláštností je, že solární moduly jsou instalovány vertikálně. Díky tomu bude mnohem snazší splnit požadavek německého zákona o obnovitelných zdrojích energie (EEG), který se týká maximálního pokrytí vodní plochy solárními moduly. Limit je maximálně patnáct procent. Tento požadavek často představuje překážku pro ekonomickou životaschopnost a přijatelnost podobných projektů.

Pro vertikální vyrovnání modulů používá společnost Sinn Power speciálně vyvinuté plovoucí naklápěcí moduly, které si v současné době nechává patentovat. Na jezeře místní štěrkovny se má instalovat přibližně 2 500 těchto modulů. Jejich orientace bude východ-západ a vzdálenost mezi řadami přibližně 3,9 metru.

Přímá spotřeba elektřiny ve štěrkovně

FV plovoucí elektrárna
Počítačová animace vertikálně uspořádaných solárních modulů na jezeře štěrkovny.
Zdroj: Sinn Power

Velká část vyrobené solární energie se bude využívat přímo ve štěrkovně v Gilchingu, zatímco přebytky se budou dodávat do sítě. Takové řešení dobře zapadá do výrobního procesu štěrkovny. Vzhledem k tomu, že elektrárna je v provozu převážně přes den ve slunečných měsících od března do prosince, může tak být velká část vyrobené elektřiny využita přímo na místě.

Ekologové se k plovoucím fotovoltaickým systémům staví kriticky

FV plovoucí elektrárna
Na jezeře v Gilchingu bude instalováno téměř 2500 plovoucích naklápěcích modulů nazvaných Floating-SKipp.
Zdroj: Sinn Power

Ozývají se ale také kritické hlasy ohledně plovoucích fotovoltaických systémů. Ochránci životního prostředí zdůrazňují význam vody jako zdroje, který stojí za to chránit. Vliv těchto systémů na flóru a faunu v blízkosti břehu, stejně jako na ptáky a vodní organismy nebyl dosud dostatečně prozkoumán a zdokumentován.

Mohlo by vás zajímat

Mnoho umělých vodních ploch, o nichž se uvažuje pro plovoucí fotovoltaické systémy, se za posledních 50 let stalo významnými biotopy pro různé druhy a některé z nich jsou chráněny. Ochránci přírody jsou proto většinou proti jejich výstavbě.

Zdroj: PV-Magazine.de, Sinn Power


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud