Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Pusťte Windows na vedlejší kolej: nejoblíbenější distribuce Linuxu nabízí novou verzi

Jiří Palyza 17.10.2023
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Linux už dávno není systémem pro fajnšmekry s povinnou znalostí práce z příkazové řádky. Dnes si můžete vybrat z bohaté nabídky různých distribucí, vybavených uživatelsky vstřícným grafickým rozhraním. I když abychom byli upřímní – ta znalost příkazů se vám stále bude hodit.

Kapitoly článku

Na Distrowatch.com MX Linux vede na celé čáře z pohledu kvartálu, pololetí, ale i celého roku. Pouze minulý měsíc se povedlo Linuxu Mint v čele vystřídat MX Linux, ale to se s novou verzí oblíbené distribuce pravděpodobně opět rychle změní.

Zdroj obrázku: MX Linux

Distribuce s názvem MX Linux je celosvětově nejstahovanějším Linuxem. Nečekali byste, že nejoblíběnější bude spíš Ubuntu?

Data, která ukazují na MX Linux jako na nejstahovanější linuxovou distribuci, pocházejí ze serveru Distrowatch.com. Vede dlouhodobý přehled stahovaní jednotlivých odnoží Linuxu a na základě sledovaných dat sestavuje i žebříček oblíbenosti.

Tak co vlastně činí systém MX Linux, který je k dispozici jak ve 32, tak i 64bitové variantě, tak oblíbeným?

MX Linux: nízké paměťové nároky, tenký desktop a solidní základ

Ve srovnání s jinými desktopovými operačními systémy je MX Linux skutečně minimalistický. Stažený soubor zabere přibližně 2 GB. Pro srovnání: u Linuxu Mint je to cca 2,8 GB a 64bitové Ubuntu zabere dobrých 5 GB. Jako desktop se používá Xfce, což je volba, která šetří zdroje. Alternativní verze MX Linuxu s prostředím KDE je také k dispozici.

Mohlo by vás zajímat

Do aktuální verze MX Linuxu 21.3 "Libretto" je zabudován desktop Xfce 4.18, další možností je KDE Plasma. MX Linux není úplnou novinkou, jeho tvůrci vycházejí z Debianu 12.2. MX Linux ale také využívá prvky z antiX, aby mohl nabídnout praktický režim live. A to je dobrá kombinace: tenký desktop a dobré využití hardwaru, který je k dispozici.

Solidní výbava nabízí spoustu novinek

MX Linux ve VirtualBoxu
info ikonka
Zdroj: MX Linux
MX Linux také běží ve VitualBoxu. Systém si tak můžete vyzkoušet bez zásahu do instalace stávajícího systému, například Windows.

MX Linux také bezproblémově běží ve VirtualBoxu. Hlavní panel je umístěný na levém okraji obrazovky. Nováčci, kteří přecházejí z Windows jistě ocení, že je k dispozici klasická nabídka Start.

Z hlediska výbavy nelze MX Linuxu nic vytknout. Distribuce se dodává s veškerým softwarem, který potřebujete ke své práci. Pokud byste si chtěli systém pouze otestovat, dá se jednoduše spustit v režimu živého systému. Nemusíte při tom nijak zasahovat do stávajícího systému ani instalovat soubory na pevný disk počítače.

Mohlo by vás zajímat

V aktualizaci na verzi 21.3 byly kromě přechodu na Debian 12.2 především odstraněny předchozí chyby. Mnoho aplikací bylo přepracováno a vývojáři aktualizovali jádro systému. Stejně jako v předchozích verzích jsou nejnovější verze mnoha nástrojů už součástí výchozí instalace.

V návaznosti na předchozí verzi uživatelé dostanou mimo jiné Firefox, GIMP, Thunderbird nebo VLC. Součástí výbavy je také kancelářská sada LibreOffice, a to také včetně všech potřebných bezpečnostních aktualizací.

Potěšitelné bonusy

Bonusy pro MX Linux
info ikonka
Zdroj: MX Linux
MX Tools jsou takovým švýcarským nožem pro MX Linux. Jde s jejich pomocí v systému řešit spoustu úkolů.

Šikovná je sada nástrojů MX Tools, která velmi usnadňuje správu. K dispozici je funkce pro živou opravu jádra, čistící nástroj, ale i tweakovací program pro ladění systému. Je toho samozřejmě více a utility jsou přehledně rozděleny do skupin.

Vývojáři se také věnovali instalačnímu programu MX, který například kontroluje sílu hesla a graficky ji prezentuje. Instalace není tak uživatelsky vstřícná, jako v případě Ubuntu nebo Linuxu Mint, nicméně systém lze vcelku bez problémů instalovat i v krátkém čase.

Prostě funguje

Wiki pro MX Linux
info ikonka
Zdroj: MX Linux
Na webových stránkách MX Linuxu je pro případné zájemce také k dispozici rozsáhlá znalostní databáze.

V době, kdy se jeden snaží překonat druhého různými vymoženostmi, je MX Linux příjemnou změnou. Distribuce se zaměřuje na to, co je pro operační systém opravdu důležité: stabilita, bezpečnost a tenký software bez větších nároků.

Distribuce to zvládá dobře a díky tomu si zaslouží větší uživatelskou pozornost zvlášť v případech, kdy je potřeba systém provozovat na starším hardwaru. MX Linux je stále k dispozici jak ve 32, tak i 64bitové verzi.

Zdroj: MX Linux, Distrowatch.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme