Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Recyklační poplatek: co to je a proč to vlastně musíte platit?

Jakub Fišer 26.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Pokud jste si někdy blíže prohlíželi fakturu od nějaké elektroniky – počítače, televizoru nebo třeba mobilního telefonu – mohli jste si všimnou několikakorunové položky zvané „recyklační poplatek“. Vzhledem k přehlédnutelné částce jste nad ním nejspíš mávli rukou. Víte ale, o co se jedná a proč jej vlastně musíte platit?

Kapitoly článku

Co je recyklační poplatek?

Recyklační poplatek, nebo také recyklační příspěvek, je relativně malá částka, kterou zaplatíte při nákupu elektroniky a jeho výše udává výši nákladů na zpětný odběr vysloužilého elektrického zboží pro účely recyklace.

Zákon o elektroodpadu, respektive jeho novela z roku 2021, udává všem výrobcům elektrozařízení, výrobcům pneumatik, distributorům a prodejcům uvádět tento poplatek na faktuře za zboží, a to vždy u každého jednotlivého zboží speciální poplatek.

Proč ho musíte platit?

Recyklační poplatek slouží k tomu, aby mohl prodejce či distributor za náklady výrobce provést recyklaci, či alespoň sehrát v recyklačním procesu elektroniky jistou roli – například zařízení převzal od zákazníka a předal jej dál. Celková snaha je omezit počet bezcenného elektroodpadu.

Proč jej ale musíte platit? Inu, platit jej sice musíte, nemůžete si vybrat jej neuhradit, neplatíte jej však navíc oproti běžné ceně vašeho zboží. Recyklační poplatek je totiž v ceně, ať už si jdete koupit jakoukoliv elektroniku, příspěvek je již zahrnut.

Mohlo by vás zajímat

Kolik stojí recyklační příspěvek?

Jeho výši se pak dozvíte na faktuře za zboží, které jste si pořídili. Nejde přitom o žádnou alchymii, zákon totiž udává jednotnou výši recyklačního příspěvku u každého odvětví elektroniky, a to podle toho, jak náročné je provést u tohoto zboží kompletní recyklaci:

  • 1 Kč – telefony vč. příslušenství, sluchátka, pevné disky, flashdisky, malé domácí spotřebiče a příslušenství k bílému zboží
  • 4 Kč – videokamery, diktafony, přenosné přehrávače, navigace, počítačové skříně
  • 10 Kč – notebooky, PC sestavy, set-top boxy, fotoaparáty, čtečky paměťových karet, kopírky, tiskárny, skenery
  • 31 Kč – videorekordéry, CD a DVD přehrávače (dnes pravděpodobně i Blu-ray přehrávače – pozn. redakce), hi-fi komponenty, audio systémy, autorádia
  • 34 Kč – monitory a televizory s úhlopříčkou maximálně 25″ (63 centimetrů)
  • 61 Kč – herní konzole, projektory, domácí kina, záložní zdroje
  • 66 Kč – sporáky, trouby, myčky nádobí, pračky, sušičky, ohřívače vody
  • 203 Kč – monitory a televizory s úhlopříčkou nad 25″ (63 centimetrů)
  • 219 Kč – ledničky, mrazáky, vinotéky a chladicí vitríny

Zdroj: Elme, Ministerstvo životního prostředí


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud