Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Riziko požáru: ponechávat tyto předměty v létě uvnitř vozu je hazard – a nejde jen o digitální techniku

Jiří Palyza 30.07.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Zaparkovaný vůz na přímém slunci znamená jediné: po chvíli dosáhne teplota uvnitř nebezpečných hodnot. Z toho důvodů byste spoustu věcí, které tam zpravidla necháváte, měli raději vzít s sebou.

V létě může teplota uvnitř vozu velmi snadno dosáhnout hodnot 50 °C i vyšších. Proto by mělo být jasné, že ani lidé, ani zvířata v tak vysokých teplotách nevydrží. A to zejména děti nebo senioři.

Týká se to ale i spousty věcí, které byste v autě neměli v případech, kdy hrozí takto vysoké teploty, ponechávat. Snadno se zapomíná na to, že pokud ráno zaparkujeme vozidlo v polostínu, v poledne už na něj může svítit přímé slunce. A v té době už může být pozdě a hrozí nenapravitelné škody.

Samozřejmě je ideální najít si parkovací místo ve stínu, ale to víme, že se ne pokaždé podaří.

Riziko požáru v horkém počasí: které předměty v autě jsou vysoce nebezpečné?

Laptop ve voze
Deodorant ve spreji nebo antiperspirant může ve vysokých teplotách explodovat. Podobně plynový zapalovač. Ani digitální technika vám za ponechání v rozpáleném voze nepoděkuje.
Zdroj: Mel Elías/Unsplash

Pokud vozidlo používáme každodenně, časem se v něm nahromadí nejrůznější praktické předměty denní potřeby. Ty se však v létě mohou stát problémem – buď se v horku rozpadnou, nebo představují riziko požáru.

Například u všech typů tlakových nádob hrozí nebezpečí výbuchu. Pokud tedy máte v autě dezinfekční prostředky, deodoranty či jinou kosmetiku, nemrznoucí směsi nebo čisticí prostředky ve spreji, měli byste je odstranit. Pokud se nádoby zahřejí na vysokou teplotu, mohou explodovat. Totéž platí pro plynové zapalovače, které by mohly způsobit požár.

Mohlo by vás zajímat

Naopak u provozních kapalin se obávat nemusíte. Máte-li v zavazadlovém prostoru uložený například olej do motoru nebo aditiva do pohonných hmot, nemusíte si dělat starosti.

Další riziko potenciálního vznícení reprezentuje i digitální technika, jako jsou notebooky, smartphony, tablety nebo powerbanky. Vysokými teplotami se mohou poškodit baterie, které mají zařízení uvnitř a v krajních případech může dojít i k jejich vznícení. To hrozí i v případě lithiových akumulátorů, které současná zařízení zpravidla obsahují.

Například výrobce Apple výslovně upozorňuje, aby se jeho iPhony nezahřívaly na více než 45 °C. I když nemusí dojít hned k požáru, teplo může poškodit baterie a způsobit jejich mnohem rychlejší stárnutí. Trpí tím i životnost celého zařízení.

Kam ale předměty umístit, když to jinak nejde?

Samozřejmě nastanou i situace, kdy zmíněné předměty prostě musíte po určitou dobu v autě ponechat. V takovém případě je nejlepší umístit je do zavazadlového prostoru – jsou tam přeci jen chráněny před přímým slunečním zářením, a proto se mnohem méně zahřívají. Vhodným místem také může být přihrádka pod sedadlem, případně odkládací prostor před spolujezdcem. I když i tam může od předního skla a palubní desky teplota nepříjemně narůst.
 

Mohlo by vás zajímat

Pokud by vás napadlo umístit elektronické zařízení do chladících tašek nebo boxů, tak na to raději zase rychle zapomeňte. Chlazení elektroniky za takovýchto podmínek může způsobit kondenzaci vlhkosti uvnitř zařízení, a to může elektroniku nenávratně poškodit. Toto riziko je ještě vyšší v případě, kdy jsou v chladícím boxu umístěny také potraviny a nápoje.

I v těchto případě platí: lépe bezpečně než později litovat

Namítnete, kolik podobných případů se v letních dnech děje. Riziko poškození vysokými teplotami ale může hrozit i v pozdně letních dnech, kdy už je sice na přímém slunci příjemně, nicméně i tak se teplota ve voze stále může vyšplhat nepříjemně vysoko. Proto je dobré na uvedená opatření myslet a digitální techniku raději brát s sebou, případně v automobilu alespoň uložit na stinná místa. I když riziko požáru je poměrně nízké, existuje a není radno to pokoušet.

Zdroj: Support Apple, GadgetsMates


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme