Přejít k hlavnímu obsahu

Roboti přicházejí

Michal Bareš 16.09.2014

Umělá inteligence již zvládá vysoce pokročilé úlohy, a v některých případech dokonce překoná i člověka.

web-roboti-nahled

Roboti přicházejí

Je 10. července 2013, 13.40, kdesi u východního pobřeží USA. Na palubě letadlové lodi amerického námořnictva je napjatá nálada. Zhruba padesátka námořních vojáků a techniků čeká na návrat nového bojového letounu, který byl před několika minutami vypuštěn na zkušební let. Konečně se na nebi začnu objevovat obrysy blížícího se letadla s kódovým označením X-47B. Ve 13.45 přistává a krátce nato parkuje na palubě. Z kokpitu však nevystupuje žádný pilot. Poprvé v historii se podařilo plně autonomnímu dronu bez lidské posádky bezpečně přistát na palubě letadlové lodi. Až doposud zvládali stejnou operaci jen ti nejlepší a nejzkušenější bojoví piloti. V případě stroje X-47B stačí, aby operátor zadal potřebná data k provedení mise, jako je letová trasa a cíl, o zbytek (start, dolet na určené místo, prozkoumání terénu, vyhledání cíle, střelba a návrat včetně přistání) se postará sám stroj. Při přiblížení k letadlové lodi se spojí s jejími palubními počítači, které vysílají neustále aktualizovaná data o pozici, rychlosti lodi, směru a síle větru. Společně s daty z GPS a ostatními informacemi, které dodávají letadlové senzory, spočítá algoritmus X-47B optimální příletovou dráhu.

Vývoj tohoto samostatného bojového letounu, který si u námořnictva vysloužil krycí název „Salty Dog 502“, trval asi osm let. Jeho pumovnice s nosností dvou tun však zatím zůstává prázdná, neboť letoun prozatím nemá povolení pro účast v ostrých bojových operacích. Do doby, než jej získá, musí ještě letos projít dalšími testy a prokázat v nich, že při operacích na letadlové lodi hladce obstojí vedle bojových letounů řízených lidmi. Teprve pak se ukáže, zda je umělá inteligence schopna držet krok s lidskou, nebo zda ji dokonce dokáže překonat.

Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 10/2014 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety, které vychází 19. září 2014. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud