Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Rozesilatelé falešných SMS si nakoupili vánoční dárky za milion

Pavel Trousil 02.01.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Policie ČR informovala o tom, že odhalila a následně zadržela celkem čtyři cizince, kteří si zasíláním falešných SMS v naší zemi „vydělávali“ na vánoční dárky. Přes odkazy na podvržené stránky získali údaje k platebním kartám a v průběhu jen několika dnů naklonovanými kartami zaplatili bezmála milion korun.

Možná jste také před Vánoci obdrželi falešnou SMS zprávu o neúspěšném doručení zásilky. Tvářila se, jako že je od jedné nejznámějších mezinárodních přepravních společností a vyzývala příjemce zprávy, aby zadal do formuláře podvržených webových stránek osobní identifikační údaje a údaje ke své platební kartě.

Poškození tak v některých případech skutečně učinili v domnění, že veškeré tyto informace jsou nutné k vyzvednutí zásilky. Podvodníci si však na takto získaných údajů k platební kartě vytvořili její virtuální kopii, se kterou pak platili na internetu a v obchodech či vybírali peníze z bankomatů.
 

Pachatelé
Pachatelé (na obrázku) si z ukradených údajů naklonovali platební karty a platili jimi luxusní zboží, například drahou elektroniku, nebo vybírali z bankomatu.
Zdroj: Policie ČR

Svého jednání se čtveřice zadržených dopouštěla na území hlavního města Prahy a na dalších místech v České republice. V průběhu pouhých několika dnů naklonovanými kartami zaplatili bezmála milion korun. Většinou si vybírali luxusní zboží například šperky, parfémy, drahou elektroniku, tabákové výrobky a mnoho dalšího. V některých případech jim však platba nebyla povolena.

Kriminalisté z 8. oddělení odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy tyto podvodníky odhalili a následně zadrželi. Šlo o čtyři cizince, kteří byli zadrženi přímo na dálnici D1. V kufru měli zabalené věci, které si pořídili z karet českých občanů a měli namířeno s „nadílkou“ zpět za svými rodinami. Policisté přímo na dálnici všechny cizince omezili na osobní svobodě a převezli na policejní služebnu.
 

Mohlo by vás zajímat

Za trestní čin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací zvláštní třídy, jim v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody v délce až osmi let.

Na případy podvodných SMS zpráv jsme vás už několikrát informovali a také jsme radili, jak se na internetu při placení chovat. Buďte hlavně obezřetní při zadávání platebních údajů a neklikejte bezmyšlenkovitě na odkazy v SMS zprávách a e-mailech.

Zdroj: Policie ČR
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud