Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Rusko dál terorizuje americké firmy: zaplatit musí WhatsApp i seznamka Tinder

Jakub Fišer 01.08.2022

Rusko se po vypuknutí války na Ukrajině, kterou samo rozpoutalo, opírá do amerických firem, které podporují sankce uvalené na tohoto evropského agresora. Po Googlu nyní požaduje peníze i po Meta, Snapchatu a tvůrcích aplikace Tinder.

Rusko sází pokuty na všechny strany. Tamní soud rozhodl o tom, že celá řada amerických firem (jaká náhoda!) porušuje nařízení týkající se uživatelských dat. Ta mají podle ruských zákonů zůstat uskladněna na území Ruska. Většina technologických gigantů však funguje tak, že uživatelská data uskladňuje v lepším případě pouze na zařízení uživatele, v horším případě (ale častějším) pak na vlastních serverech.

Kvůli tomu soud v Rusku rozdal pokuty americkým firmám Snap, která provozuje sociální síť Snapchat, a Match Group, která stojí za internetovou seznamkou Tinder. První jmenovaný musí zaplatit 1 milion rublů (390 tisíc Kč v přepočtu), druhý 2 miliony (780 tisíc Kč v přepočtu).

Pokuta i pro WhatsApp

O dost horší “známku” vyfasovala společnost Meta, která stojí za sociálními sítěmi Facebook, Instagram (které jsou v Rusku od invaze na Ukrajinu zakázány), nebo za chatovací aplikací WhatsApp. Z důvodu nevhodného zacházení s uživatelskými daty a také kvůli “extrémistické činnosti” musí Meta Rusku zaplatit 18 milionů rublů, tedy v přepočtu asi 7 milionů korun.

Prakticky jde jen o další způsob, jak se pomstít západu a vytřískat z velkých amerických firem peníze. Minulý týden ruský soud udělil pokutu 21 milionů rublů (skoro 8,2 milionu korun) společnosti Google za “nevhodný a lživý obsah na platformě YouTube”. Kromě toho se Rusku nelíbil ani postup aplikace Zprávy Google, která vyňala ze svého zpravodajského agregátoru servery jako RT (dříve Russia Today), Sputnik nebo tiskovou agenturu TASS.

Putinovský režim dlouhodobě vystupuje i proti další zámořské společnosti – Microsoftu. Zakázána je kupříkladu firemní sociální síť LinkedIn, která také měla nevhodně zacházet s uživatelskými daty. Zákaz byl odklepnut soudem v roce 2015.

Zdroj: Reuters, The Moscow Times


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme