Evropská unie, USA, Velká Británie, ale i další země uvalily na Rusko více či méně tvrdé sankce, přičemž některé se dotýkají i Běloruska. Mají přimět agresora, který vtrhl na Ukrajinu a vede tam velmi brutální válku, aby jednak se svým konáním přestal a také aby ekonomicky vykrvácel. Zejména v oblasti technologií jsou totiž obě země velmi závislé na dovozu a asi není třeba rozebírat, že v moderních zbraních, jako jsou přesně naváděné rakety a řízené střely, se to elektronickými komponentami jen hemží.
25 MHz je maximum
Taiwanské firmy se z velké části k omezením přidaly už dříve, nicméně země se rozhodla zareagovat i na politické úrovni. Tamní ministerstvo, které má na starosti hospodářské záležitosti a právě vývoz zboží, velmi striktně limitovalo parametry procesorů, jež je možné do Ruska a Běloruska dovážet, potažmo prodávat. Podle Wassenaarského ujednání o kontrole vývozu konvenčních zbraní a zboží dvojího užití a technologií jde o zboží spadající do kategorií 3 až 9, tedy elektroniku, počítače, lasery, senzory, navigační zařízení, avionická zařízení, proudové motory a další technologie, bez kterých se moderní válka neobejde.
Od včerejška tedy mohou do Ruska a Běloruska jenom procesory, nebo zařízení obsahující procesory, splňující následující parametry:
- Frekvence do 25 MHz
- Maximálně 32bitová architektura
- Komunikace s ostatními komponentami rychlostí do 2,5 MB/s
- Maximálně 144 pinů
- Výkon do 5 GFLOPS
Návrat do minulosti
Opatření, a to nejenom tato, skutečně uvrhla zejména Rusko do doby, kdy počítače existovaly maximálně v univerzitním prostředí, jejich procesorový čas byl extrémně drahý a byl na něj pořadník. Jakákoliv chytrá televize, herní konzole, moderní laptop, smartphone nebo dokonce výkonné herní PC by se nemělo dostat do země. Kdo má něco takového doma, ten má v podstatě nedostupné a velmi luxusní zboží.