Přejít k hlavnímu obsahu

Rusko se vrací do 80. let. Taiwan mu bude dodávat jen procesory s minimálním výkonem

redakce 03.06.2022
info ikonka
Zdroj:

V rámci sankcí namířených zejména proti Rusku, přistoupil Taiwan k poměrně originálnímu a trochu vtipnému kroku. Omezil totiž výkon procesorů, které bude na tamní trh dodávat. A to dost radikálně.

Evropská unie, USA, Velká Británie, ale i další země uvalily na Rusko více či méně tvrdé sankce, přičemž některé se dotýkají i Běloruska. Mají přimět agresora, který vtrhl na Ukrajinu a vede tam velmi brutální válku, aby jednak se svým konáním přestal a také aby ekonomicky vykrvácel. Zejména v oblasti technologií jsou totiž obě země velmi závislé na dovozu a asi není třeba rozebírat, že v moderních zbraních, jako jsou přesně naváděné rakety a řízené střely, se to elektronickými komponentami jen hemží.

25 MHz je maximum

Taiwanské firmy se z velké části k omezením přidaly už dříve, nicméně země se rozhodla zareagovat i na politické úrovni. Tamní ministerstvo, které má na starosti hospodářské záležitosti a právě vývoz zboží, velmi striktně limitovalo parametry procesorů, jež je možné do Ruska a Běloruska dovážet, potažmo prodávat. Podle Wassenaarského ujednání o kontrole vývozu konvenčních zbraní a zboží dvojího užití a technologií jde o zboží spadající do kategorií 3 až 9, tedy elektroniku, počítače, lasery, senzory, navigační zařízení, avionická zařízení, proudové motory a další technologie, bez kterých se moderní válka neobejde.

Od včerejška tedy mohou do Ruska a Běloruska jenom procesory, nebo zařízení obsahující procesory, splňující následující parametry:

  • Frekvence do 25 MHz
  • Maximálně 32bitová architektura
  • Komunikace s ostatními komponentami rychlostí do 2,5 MB/s
  • Maximálně 144 pinů
  • Výkon do 5 GFLOPS

Návrat do minulosti

 
Parametry jsou, jak vidno, velmi limitující. Je prakticky vyloučeno, že by se do Ruska a Běloruska dostalo cokoliv, z čeho vy šel „vykuchat“ procesor použitelný v nějakém pokročilém zbraňovém systému. Pro srovnání – první varianty na svoji dobu velmi moderní víceúčelové stíhačky F-22 (rok 1997) měly procesor Pentium 90. Z dnešního pohledu s jedná o naprosto obsolentní technologii, ale ani ta by se nevešla do výše uvedených parametrů. Obě země tak od začátku války doslova padly do let 80. a 90., kdy ještě byly procesory tak mizivého výkonu relativně běžné.

Opatření, a to nejenom tato, skutečně uvrhla zejména Rusko do doby, kdy počítače existovaly maximálně v univerzitním prostředí, jejich procesorový čas byl extrémně drahý a byl na něj pořadník. Jakákoliv chytrá televize, herní konzole, moderní laptop, smartphone nebo dokonce výkonné herní PC by se nemělo dostat do země. Kdo má něco takového doma, ten má v podstatě nedostupné a velmi luxusní zboží.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme