Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Ruský iPhone je propadák: ve skutečnosti je to slabý kšunt s Androidem

Jakub Fišer 24.03.2023

Společnost Apple před rokem opustila ruský trh, na protest proti válce na Ukrajině, kterou Rusko vyprovokovalo. Společnost Rostec proto přinesla smartphone, který měl nedostupné iPhony na trhu nahradit.

Kapitoly článku

Apple v Rusku oficiálně nepodniká a jakýkoliv iPhone prodaný na tomto trhu, je pravděpodobně dovezen přes tzv. šedé dodavatele. Pro zákazníky se nic nemění, iPhone jako iPhone, dodavatel si však může určovat cenu jakou chce a neručí za servis.

Ruský iPhone AYYA T1

Společnost Rostec, která se běžně věnuje obrannému průmyslu, proto vyvinula mobilní telefon, který měl nechat Rusy zapomenout na západní iPhone. Zařízení se jmenuje AYYA T1 a s iPhonem se rovnat nemůže v žádném ohledu.

AYYA T1 je smartphone základního ražení, řekli bychom low-end. Nabízí plastové tělo, čipovou sadu Helio P70 od MediaTeku nebo 6,5″ LCD displej s 60Hz frekvencí a HD+ rozlišením.

Neumí 5G, má 4000mAh baterii s podprůměrnou výdrží a pouze duální sestavu fotoaparátů: 12Mpx hlavní a 5Mpx sekundární. Operační systém je obstarožní Android 11 překryt tajemnou nadstavbou Aurora OS.

Za tento zvláštní androidový kšunt si výrobce – mimo jiné hojně obchodující se státním sektorem – řekne 11 tisíc rublů, tedy asi 3900 Kč včetně DPH. To není moc, sama cena však naznačuje, že konkurence iPhonu vypadá trochu jinak.

Bohužel, svůj názor vyslovili i zákazníci v Ruské federaci. Podle údajů společnosti Telecom Daily se v loňském roce prodalo přesně 905 kusů AYYA T1, v celém Rusku pak 24,5 milionu smartphonů všech značek.

Podíl AYYA T1 je tak spíše v rámci statistické chyby. Horší prodeje měl v minulosti prý jen americký Amazon Fire Phone, který nedokázal zlákat zákazníky k přechodu od prověřené konkurence.

Zdroj: PhoneArena, The Moscow Times


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud