Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Rychlejší než všechny ostatní: malý nástroj vmžiku najde a odstraní velké soubory

Jiří Palyza 15.06.2021

Ať už jde o méně kapacitní disk SSD, nebo velký HDD, jednoho dne se kapacita úložného prostoru zaplní. Pak je potřeba jej rychle uvolnit. Může v tom pomoci bezplatný nástroj WizTree, který rychle a spolehlivě vyhledá největší soubory a složky.

Přestože jsou Windows poměrně všestranným systémem a nabízejí širokou škálu nástrojů pro jejich údržbu a správu, někdy je těžké udržet přehled o všech souborech a složkách, které se ve vašem systému nacházejí.

Pevný disk často zahlcují zapomenuté soubory. Může jít o stažený obsah z internetu, ale i o dlouho nepoužívané programy nebo jiné starší položky. Chcete-li získat dobrý a rychlý přehled o velkých souborech a složkách, hodí se použít freeware, jako je například WizTree. Jak název napovídá, WizTree rozděluje soubory a složky do jednoduché stromové struktury.

wiztree4-logo

WizTree 4.00

CHIP hodnotí Dobrý

Freewarový program WizTree zobrazuje využití paměťového prostoru na pevných discích v přehledné stromové struktuře.

Stáhněte si

 

WizTree: nejnovější funkce

wiztree

V přehledu ihned uvidíte, které soubory zabírají nejvíce místa. | Zdroj: WizTree

Hlavním zaměřením softwaru je třídění souborů a složek podle velikosti a počtu. Prohledávání pevného disku je úžasně rychlé, protože nástroj jednoduše přečte MFT (Master File Table) disku, místo toho, aby prohledával všechny soubory. Stačí vybrat zvolený disk a kliknout na tlačítko »Scan«.

V "Top 1000" největších souborů najdete pořadí konzumentů paměťové kapacity na disku. Tento přehled vám pomůže v čištění, protože pomocí několika málo kroků vyčistíte spoustu úložného prostoru. Co je praktické, od verze 3.x mohou být soubory, které už nepotřebujete, odstraněny přímo v programu. U metody neodvolatelného odstranění ale buďte opatrní, abyste se nezbavili dat, která už poté nepůjde obnovit.

Přechod na aktuální verzi 4 přináší také několik zajímavých nových funkcí. Nyní můžete například vybrat a skenovat několik disků, nikoliv jen jeden. Během toho můžete také přidávat jednotlivé složky, u kterých máte podezření, že nejvíce zabírají paměť. Kromě toho byla integrována i vlastní funkce vyhledávání, takže můžete rychle filtrovat podle názvu souboru a dalších údajů.

Program také přehledně zobrazí, jak moc je váš disk zaplněn

wiztree2

Freewarový program WizTree vám bleskově zobrazí využití vašeho paměťového úložiště. | Zdroj: WizTree

Obsazenost pevných disků lze zobrazit graficky jako stromovou mapu. Výsledek připomíná alternativní nástroj WinDirStat, čemuž se vývojáři ani nijak nebrání.

WizTree má také praktické zkratky pro funkční klávesy: pomocí F3 vyberete složku nebo jednotku, která má být skenována, F4 zobrazí nebo skryje stromovou strukturu uspořádání pevného disku, F8 zobrazí různé typy souborů.

Rychlé vyhledávání paměťových otesánků

Program WizTree byl vylepšen a nyní podporuje také tmavý režim Windows 10. Vypadá lépe na displejích s vysokým rozlišením, vizuální rozvržení je dobře zpracované a stromová struktura se nyní vytváří rychleji. Když už mluvíme o rychlosti: ta je jedinečnou předností softwaru. Analýzu a zobrazení obsazení HDD nebo SSD provede opravdu bleskově. Pokud chcete zjistit, jak je váš pevný disk využíván a popřemýšlet o tom, které soubory byste měli odstranit, je tento tenký software dobrou volbou. Navíc zdarma.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme