Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

S dvouletým zpožděním sjel z výrobní linky první Tesla Cybertruck

Pavel Trousil 18.07.2023

Po třech a půl letech od ohlášení futuristického elektrického pick-upu, po nekonečných prototypech, spekulacích a odkladech konečně nastal čas: byl vyroben první vůz Tesla Cybertruck. "První cybertruck postavený v Giga Texas!" stojí v krátkém tweetu, kterým bylo auto představeno.

Kapitoly článku

Na přiložené fotografii, která je součástí tweetu, jsou stovky pracovníků ve žlutých reflexních vestách a bílých helmách, kteří automobil obklopují. Z vozidla toho není moc vidět. Pouze přední okno včetně obrovského svislého stěrače na straně řidiče, skleněná střecha a boční okna. Z toho, co je vidět, však vyrobený pick-up připomíná známé prototypy z poslední doby.

Tesla Cybertruck: kolik bude nový elektrický pick-up stát?

Zahájení výroby vozu Cybertruck představuje významný okamžik v historii společnosti, která byla založena téměř přesně před 20 lety. Brzy se totiž začne vyrábět již pátý model značky (pokud pomineme ukončené modely Roadster a Semi). Výroba naposledy představeného modelu osobního vozu, Modelu Y, byla zahájena v lednu 2020.

tesla-nahled

Na obrázku toho z automobilu příliš vidět není. | Zdroj: Tweet Tesla.

Jak důležitá bude novinka pro značku, na to si budeme muset počkat. Zatímco Elon Musk ještě v květnu odhadoval, že by po náběhu výroby mohl prodávat 250 000 až 500 000 kusů ročně, našli se i analytici, kteří se domnívají, že model bude hrát pouze omezenou roli, protože kybervůz nebude levný, a to nejen kvůli své velikosti, ale také kvůli neobvyklému exoskeletu a karoserii z nerezové oceli. Postaví se jich "tolik, kolik lidé budou chtít a kolik si budou moci dovolit", uvedl Musk a připustil, že bude obtížné nabízet vůz za přijatelné ceny.

Sériová výroba začne příští rok

V dubnu Elon Musk uvedl, že dodávky vozu Cybertruck by měly začít ke konci třetího čtvrtletí, pravděpodobně v září. Podobně jako při zahájení dodávek Modelu Y z berlínské továrny Gigafactory a továrny v Texasu bude zákazníkům předáno jen několik kusů. Větší počty kusů nelze zpočátku očekávat ani ve výrobě. Podle Elona Muska bude sériová výroba zahájena až v roce 2024.

Podle neoficiálního sledování rezervací prý počet předběžných objednávek na Tesla Cybertruck překročil v listopadu neuvěřitelnou hranici 1,5 milionu. Kolik z těchto rezervací povede ke skutečnému nákupu, ovšem není jasné. Zdá se však, že poptávka po tomto modelu je obrovská.

Zdroj: Tesla


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud