Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

S připravovaným iOS 16 bude váš iPhone ještě lepší: 16 zajímavostí nového mobilního systému od Apple

Jiří Palyza 13.06.2022

Mnoho uživatelů iPhonu se už těší na další velkou aktualizaci iOS 16 pro smartphone Apple. Ukážeme vám 16 nejzajímavějších nových funkcí v iOS 16.

Pokud jde o jeho vlastní produkty, Apple je jen málokdy skromný. Při prezentaci iOS 16 v minulém týdnu sebevědomě zaznělo, že "iOS 16 je významná verze s aktualizacemi, které změní prostředí iPhonu". Apple si dlouho informace o novinkách iOS 16 držel pod pokličkou, informace z jeho přípravy byly jen velmi skoupé. Jako každý rok i letos ale připravil celou řadu novinek.

Nese to s sebou ale přeci jen jednu negativní zprávu. Apple vyřadí z podpory starší modely iPhonů 6S a 7, které už novou verzi iOS 16 nedostanou. iPhone SE z roku 2016 už také není podporován, pro iOS 16 je vyžadována alespoň druhá generace SE.

Pro nejodvážnější a nejzvědavější uživatele je už k dispozici první vývojářská beta verze, finální uvolnění pro všechny uživatele se předpokládá jako vždy na podzim. Apple je údajně v tuto chvíli trochu pozadu, tak uvidíme, zda to také bude mít nějaký vliv na termín uvolnění. V systému iOS 16 je spousta novinek, podíváme se na 16 nejzajímavějších.

iOS 16: zamykací obrazovka, zprávy, aktivity

ios16-1

Zamykací obrazovku je konečně možné upravovat. | Zdroj: Apple

1. Zamykací obrazovka: hlavní novinka systému iOS 16 se týká nastavení zamykací obrazovky. Konečně lze přizpůsobit její vzhled. Na obrazovku si tak můžete umístit widgety, měnit čas a datum, a přidávat motivy fotografií s hloubkovým efektem. Nový vzhled obrazovky by měl nejen dobře vypadat, ale také být užitečný. Například i díky informacím o počasí, zobrazení schůzek nebo zcela volitelným zamykacím obrázkům.

2. Oznámení: důležitou součástí zamykací obrazovky jsou také oznámení. V systému iOS 16 Apple změnil i strukturu zobrazení oznámení a nyní je řadí odspoda nahoru. To by mělo zajistit větší přehlednost personalizované zamykací obrazovky a usnadnit její používání jednou rukou.

3. Aktuální dění: nová komponenta živých aktivit má na zamykací obrazovku přenést informace z reálných událostí. Příkladem mohou být sportovní přenosy, probíhající školení nebo objednané služby dopravy či doručování.

4. Tematické zaměření: práce je jednou ze součástí každodenního života, jehož významnou část tvoří i soukromí. Funkce tematického zaměření na iPhonu chce pomoci oddělit různé oblasti života. Zamykací obrazovka toho bude součástí, takže uživatelům umožní nastavit si různé zamykací obrazovky podle zaměření. Pomocí filtrů si nastavíte, že aplikace zobrazí na zamykací obrazovce pouze relevantní obsah.

Fotky, zprávy, pošta, léky

ios16-2

Fotografie lze sdílet s až šesti uživateli. | Zdroj: Apple

5. Fotografie: mnoho uživatelů smartphonů využívá pro sdílení rodinných fotek například skupinu na WhatsApp. Apple nyní tuto funkci zabudovává přímo do systému iOS 16, a to díky sdílené knihovně fotek. To by mělo umožnit bezproblémové sdílení fotografií například v rodině, a to až se šesti uživateli. To ale samozřejmě funguje pouze v případě, kdy je rodina kompletně vybavena iPhony.

6. Zprávy: od iOS 16 budou mít uživatelé možnost dodatečně upravit odeslané zprávy, nebo je zcela odvolat. Půjde také obnovit nedávno smazané zprávy a označit konverzace jako nepřečtené s možností se k nim vrátit později.

7. Mail: v iPhonu bude příjemnější i práce s elektronickou poštou. Můžete si ji například předem naplánovat a aplikace Mail vám dokonce umožní odvolat odeslanou zprávu ještě předtím, než dorazí do schránky příjemce. To bude možné do deseti sekund po jejím odeslání.

8. Léky: aplikace Zdraví bude spravovat také seznam léků včetně časového rozvrhu a případných upomínek.

Hesla, živý text a diktování

ios16-3

Texty bude možné rozpoznávat a překládat pomocí funkce Live Text. Nově také ve videích. | Zdroj: Apple

9. Passkey: Apple se chce zbavit hesel a sloužit k tomu má nová funkce Passkey. K biometrickému ověřování používá Touch ID nebo Face ID, a k synchronizaci na zařízeních iPhone, iPad, Mac a Apple TV s koncovým šifrováním používá svazek klíčů iCloud. Passkey funguje také v aplikacích a na webu, takže se uživatelé mohou přihlašovat k webovým stránkám nebo aplikacím na zařízeních třetích stran pouze prostřednictvím iPhonu.

10. Živý text: aplikace Live Text, která rozpoznává text v obrázcích, je už nějakou dobu k dispozici. Nyní je zde novinka: rozpoznávání bude fungovat i ve videích. Stačí na vhodném místě video zastavit a pracovat s textem. Live Text umožní například rychlý převod měn nebo překlad textů z cizích jazyků.

11. Diktování: diktování textu nebo jeho samostatné zapisování – aktualizovaná funkce diktování přináší obojí pod jednou střechou. Uživatelé mohou psát pomocí klávesnice, psát do textového pole, pohybovat kurzorem a používat rychlé návrhy QuickType. To vše bez přerušení diktování. Funkce Diktování navíc dokáže automaticky vkládat interpunkční znaménka a emotikony.

12. Rychlejší updaty: aktualizace vždy vyžadují restart, a to i na iPhonu. To by se mohlo brzy změnit, nebo alespoň omezit. Díky technologii s názvem Rapid Security Response by mělo být možné mezi velkými aktualizacemi dodávat menší aktualizace, které pak půjdou instalovat za provozu.

CarPlay, bezpečnost a navigace

ios16-4

Aplikace CarPlay se rozšíří na více obrazovek. | Zdroj: Apple

13. CarPlay: pro mnoho uživatelů jde o standard. Smartphone prostě musí být připojen ve vozidle. U Apple se tato funkce nazývá CarPlay a v systému iOS 16 se dočká zásadní aktualizace. Konečně bude podporovat více obrazovek. Mělo by také být možné přímo ovládat rádio a klimatizaci. Apple chce také zpracovávat další údaje o vozidle, jako je například rychlost, stav paliva nebo úroveň nabití, a teplotu. Než ale uživatelé budou moci nové funkce skutečně využívat, bude to ještě chvíli trvat. Podporovaná vozidla budou oznámena až koncem příštího roku.

14. Navigace: Mapy Apple v systému iOS 16 umí trasy s více zastávkami. Dopředu si lze naplánovat až 15 zastávek. Mapy navíc zobrazují také aktualizace veřejné dopravy.

15. Ochrana dat: nový nástroj pro ochranu dat, Safety Check, umožňuje rychle odebrat ostatním uživatelům udělený přístup. Bude se to týkat i aplikací.

16. Schránka: metoda kopírování a vkládání je důležitá i na iPhonu. Z hlediska bezpečnosti je ale důležité minimálně vědět, které aplikace mají ke schránce povolený přístup. iOS 16 k tomu bude vyžadovat autorizaci.

Zdroj: Apple


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud