Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Samsung varuje: vyměnitelné akumulátory nejsou konceptem budoucnosti

Jiří Palyza 30.03.2021

Akumulátory mobilních telefonů ztrácejí svou kapacitu stále rychleji. Místo jejich výměny si uživatelé obvykle kupují nové modely.

V EU se v těchto dnech diskutuje o tom, zda by recyklace a možnost výměny měla být regulována. Naopak Samsung před přílišnou důvěrou ve vyměnitelné akumulátory ale varuje.

Kdo by to neznal: mobilní telefon funguje bezvadně, ale po dvou hodinách intenzivní zátěže, například hraní her, sledování videí nebo telefonování, je jeho akumulátor vybitý. Zapřemýšlíte o jeho výměně, ale nakonec dojedete k závěru, že než utrácet za servis stávajícího staršího modelu se vám rovnou vyplatí koupit mobil nový. A často to tak může být. Náklady, související s odbornou výměnou akumulátoru, mohou snadno převýšit zbývající hodnotu zařízení.

Některé státy Evropské unie nyní diskutují o formulaci reformy zákona o elektrických spotřebičích, v němž se mimo jiné hovoří i o povinné vyměnitelnosti akumulátoru. Výrobci ale zdůrazňují nevýhody takového řešení pro spotřebitele. Především jde o bezpečnost, ochranu životního prostředí, používání zastaralých zařízení, větší spotřebu materiálu, nesprávnou likvidaci akumulátorů a větší tloušťku smartphonů.

Samsung: "modely s Vyměnitelnými akumulátory jsou neohrabanější"

samsungaku

Zástupce Samsungu zdůraznil, že modely smartphonů s vyměnitelnými akumulátory nebudou mít tak efektní vzhled. | Zdroj: StockSnap/Pixabay

Přizpůsobení designu smartphonů povinné možnosti vyměnitelného akumulátoru by znamenalo jejich robustnější vzhled. Telefony by také byly náchylnější ke vniknutí nečistot a různých tekutin, protože by nemohly být tak dobře utěsněny.

Vadná zařízení by měla putovat do rukou odborníků, a to i v případě výměny akumulátorů. Další specifikace by musela z praktických důvodů stanovit EU. Samostatné opravy nejsou prozatím mezi spotřebiteli žádané. Zaznívá ale přesvědčení, že potřebujeme udržitelnou spotřebu, včetně práva na opravu. Někteří výrobci už takovou službu nabízejí.

Cílem je také předejít zavalení odpadem

Existuje několik konceptů, jak se vyhnout plýtvání. Patří k nim index oprav s informacemi pro spotřebitele, systém bonusů za opravy nebo zálohy na staré akumulátory. Pokud skončí jednoduše ve smíšeném odpadu, mohou představovat riziko pro zaměstnance společností, zabývajících se jejich nakládáním a likvidací.

Akumulátory se také nelegálně přepravují do Afriky a Asie, což by se dalo omezit lepšími celními kontrolami. Akumulátory ale nejsou jediný problém, z dlouhodobějšího hlediska bude také potřeba nabízet aktualizace softwaru, podporující správné řízení spotřeby.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme