Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Satelitní připojení v Android mobilu: komunikaci zajistí i MediaTek

Pavel Trousil 27.02.2023

Výrobce čipů pro chytré telefony MediaTek pracuje na tom, aby zajistil obousměrnou satelitní komunikaci a spolehlivé připojení všude. První produkty budou už na MWC.

Není to tak dávno, co satelitní spojení zajišťovaly jen telefony, které spadaly do kategorie vojenského vybavení. Změnil to iPhone 14 od Applu. Tato technologie ale brzy pronikne i do telefonů Android.

Aktuálně Qualcomm vyvíjí společně se společností Google technologii Snapdragon Satellite a Samsung oznámil nový modem Exynos schopný satelitní komunikace. Na veletrhu MWC 2023 plánuje MediaTek představit svůj čip pro satelitní připojení spolu se třemi novými zařízeními s touto technologií od společností Bullitt, Motorola a Cat.

Apple zatím umí zasílat jednosměrně SOS zprávy. Implementace společnosti MediaTek by ale měla umožnit posílat zprávy prakticky komukoli a přijímat odpovědi téměř stejně, jako byste používali běžnou aplikaci pro psaní textových zpráv. Čip MT6825 MediaTeku je samostatný, a tak ho mohou výrobci přidat do svých telefonů, aniž by měnili stávající nastavení procesoru a modemu. Tento čip podporuje obousměrné satelitní zasílání zpráv přes jiné než pozemní sítě (NTN - non-terrestrial networks) a je v souladu s otevřeným standardem R17 NTN, který nedávno vytvořil projekt 3GPP (3rd Generation Partnership Project).

Zajímavé je, že čip MT6825 nebude spoléhat výhradně na satelity LEO jako to je u Applu, nebo síť Starlink - místo toho se produkty využívající tento čip budou moct připojit ke geostacionárním satelitům, které obíhají kolem Země ve vzdálenosti více než 23 000 mil. A přestože komunikac proběhne na tak velké vzdálenosti, má mít podle MediaTeku její nový čip minimální systémové nároky a je velmi úsporný.

MediaTek spojil při vývoji své síly s britskou telekomunikační značkou Bullitt a spojila nový čip MT6825 s platformou Bullitt Satellite Connect, která umožňuje satelitní komunikaci v nových smartphonech Motorola Defy 2 a CAT S75. Oba telefony jsou odolné modely určené pro outdoorové použití. Třetí zařízení je v podstatě satelitní Bluetooth hotspot - Motorola Defy Satellite Link umožní jakémukoli zařízení se systémem Android nebo iOS odesílat a přijímat zprávy prostřednictvím sítě Bullitt Satellite Connect.

Zdroj: MediaTek


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud