Uživatelé už si při používání smartphonů zvykli nechávat neustále aktivní data a Wi-Fi, což jim umožňuje být neustále online. Má to své výhody, online aplikace jsou stále při ruce a není problém zkontrolovat e-mail, novinky na sociálních sítích anebo stav účtu v bance. Na cestách to ale může vést k problémům s rychlým úbytkem kapacity akumulátoru, ale také objemu mobilních dat. Ti, kdo nemají tarif s velkým nebo dokonce neomezeným objemem se tak často musejí potýkat s přiškrcenými rychlostmi anebo dokonce data dokupovat. Existuje ale několik triků a postupů, jak se tomu vyhnout.
1. Ruční deaktivace mobilních dat
Aktivaci a deaktivaci mobilních dat lze snadno řídit na panelu rychlého přístupu. Je to snadné a může ušetřit čerpání datového limitu. | Zdroj: Sten Ritterfeld/Unsplash
To kdy budou mobilní data aktivní a kdy nikoliv, si můžete nastavit sami. Pokud jste na cestách, vyplatí se mít mobilní data vypnutá a aktivovat je pouze v případech, kdy potřebujete být online. Po ukončení činností, pro které bylo potřeba mít připojení na internet, je dobré mobilní data zase vypnout. Přestože s mobilem nic neděláte, při aktivních mobilních datech mohou běžet na pozadí různé činnosti, například kontroly aktualizací nebo statusů na sociálních sítích, což postupně ukusuje z datového limitu. Aktivaci a deaktivaci lze jednoduše vypnout pomocí obrazovky rychlého přístupu.
Také můžete použít letový režim, je tu ale malý rozdíl. Pokud ručně vypnete pouze mobilní data, můžete si ponechat aktivní Wi-Fi anebo Bluetooth. Tato připojení budou aktivní i nadále. V případě letového režimu zařízení zpravidla deaktivuje všechny konektivity včetně Wi-Fi a Bluetooth.
2. Cílená deaktivace mobilních dat u aplikací
Online mapy dokáží čerpání mobilních dat také slušně zatížit. Vyplatí se stáhnout si mapy předem pro pozdější možnost použití v režimu offline. | Zdroj: Antonio Grosz/Unsplash
Praktické také může být vypnout používání dat u konkrétních aplikací. Například si můžete ponechat zapnuté používání mobilních dat u WhatsAppu, ale deaktivovat to u jiných aplikací, například sociálních sítí. Tím můžete také nějaký objem ušetřit. Omezíte tím i automatické aktualizace aplikací, které při stálém online připojení mohou probíhat bez vašeho vědomí na pozadí a stahovat ne nevýznamné objemy dat.
Slušnými konzumenty dat jsou také mapové služby. Pokud byste se chtěli zorientovat v neznámém prostředí nebo městě, je dobré si příslušnou část mapových podkladů stáhnout předem pro pozdější možnost použití v offline režimu.
3. Pevné nastavení limitu mobilních dat
Možnost zahrát si některou z oblíbených her při prázdninovém pobytu u moře jistě vaše děti přivítají. Částka na faktuře za mobilní roaming už tolik radosti nepřinese. | Zdroj: Mika Baumeister/Unsplash
Můžete také využít praktickou funkci pro sledování objemu svých dat a nastavit si datový limit. Po dosažení této hodnoty se čerpání dat automaticky deaktivuje. Můžete si také nastavit, od jaké hodnoty zbývajícího objemu chcete získávat upozornění.
Obezřetně v případě půjčování mobilních telefonů dětem. Nezapomínejte na to, že děti se na internetu pohybují jako ryby ve vodě není pro ně sebemenší problém se velmi rychle dostat k obsahu, který potřebují. Sledováním oblíbených youtuberů anebo hraním online her dokáží prosurfovat pěknou porci dat, a to během krátké chvíle.
4. Stahování hudby a videí v předstihu
Se streamingem obsahu je to podobné, jako s mapami. Dokáže mobilní limit vysát velmi rychle. Proto se vyplatí hudbu nebo videa stáhnout předem. | Zdroj: Deepak Choudhary/Unsplash
Pokud rádi na svém smartphonu posloucháte hudbu, podcasty nebo sledujete video, měli byste se v maximální možné míře vyhýbat online streamování. To obvykle spotřebuje velký objem dat. Místo toho dává smysl si stáhnout příslušný obsah v předstihu, kdy jste v dostupnosti Wi-Fi a můžete ji pro stahování využít.
U nejoblíbenějších aplikací, jakými jsou Netflix, Amazon Prime Video, Spotify, YouTube a další, je pro funkci stahování s možností pozdějšího offline přehrávání nutné placené předplatné.
Pokud objevíte něco nového či zajímavého, a potřebujete streamovat na mobilních datech, vyplatí se snížit kvalitu streamingu. Tím můžete snížit značný objem dat a obvykle to jde nastavit v samotných aplikacích.
5. Komprimace obrázků
Pokud se chlubíme známým nebo rodině fotkami z cest, je dobré je před odesláním komprimovat. Zmenší se tím přenášený objem dat. | Zdroj: Angela Compagnone/Unsplash
I když jsme na cestách, často chatujeme s přáteli a rodinou. Textové zprávy nejsou problém, horší už to je s obrázky anebo dokonce videi. Takový obsah dokáže mobilní data také rychle vyčerpat.
Abyste tomu předešli, vyplatí se fotky před odesláním komprimovat, tedy zmenšit velikost posílaného souboru. Čím menší je, tím menší objem mobilních dat se spotřebuje při jeho posílání. Ačkoliv to na první pohled může znít složitě, realizace je hračka. Na komprimaci obrázků je v Obchodu Play k dispozici celá řada vhodných aplikací, doporučit můžeme například Photo Resizer.
Pokud obrázky posíláte například pomocí WhatsAppu, není nutné je před odesláním komprimovat. Komunikátor to udělá automaticky za vás. Podobně fungují i sociální aplikace, pokud fotíte prostřednictvím vestavěných funkcí pro focení.
Zdroj: FastStone, Chip.cz, Pět tipů, kterými si zlepšíte používání smartphonu s Androidem