Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Seriózní matematicko-fyzikální rébus: je výhodnější v dešti jít nebo běžet?

Josef Mika 27.05.2023

Otázka, zda je lepší při náhlém dešti běžet, nebo raději jít normální rychlostí, se zdá na první pohled banální, ale zaměstnává vědce už dlouho. Koneckonců ne vždy máte po ruce deštník, abyste zůstali co nejvíce v suchu.

Kapitoly článku

Je to (úsměvný) mýtus, který vyvolává diskuse: jak zůstat co nejvíce v suchu, když se pohybujete v lijáku bez deštníku - máte raději běžet k nejbližšímu přístřešku, nebo k němu pokračovat normální chůzí?

Názory se zde různí - a to nejen mezi běžnými smrtelníky, ale i mezi vědci, kteří se tímto tématem zabývali v seriózních studiích už před desítkami let.

Běh nebo chůze v dešti? Záleží na mnoha faktorech

Jedni tvrdí, že když běžíte, strávíte méně času v dešti a zůstanete tak spíše sušší. Jiní si však myslí, že při rychlejším pohybu déšť dopadá na tělo nejen shora, ale i zepředu, takže výsledek je, že jste mokřejší.

Řešení však není tak jednoduché, protože to, jak moc v suchu zůstanete, závisí na celé řadě parametrů, jako např. na:

  • množství srážek
  • rychlosti a směru větru
  • tělesné stavbě konkrétní osoby
  • držení těla při běhu

Protože existuje tolik faktorů, matematici, fyzici a meteorologové si s touto otázkou lámou hlavu už desítky let - někdy s velmi rozdílnými výsledky.

Vědci o tom diskutují

pexels-pixabay-268791

Mnohé studie naznačují, že při chůzi v dešti nachytáte více vody, než pokud běžíte. Zdroj: Pixabay

Již v roce 1967 se tímto tématem zabýval americký matematik David E. Bell a publikoval o něm článek v Mathematical Gazette. Došel k závěru, že člověk, který v dešti běží, zůstane sušší jen asi o 10 %.

V roce 1987 italský fyzik Alessandro de Angelis tyto předpoklady potvrdil ve svém vlastním výzkumu - oba badatelé si však (oprávněně) položili otázku, zda je dodatečná námaha způsobená během opodstatněná, když je efekt tak malý.

V roce 1996 meteorologové tyto hypotetické studie zpochybnili, protože faktory, jako je rychlost větru a poloha těla, byly do té doby z rovnice vynechány. Proto byly provedeny praktické testy. Závěr: běžící člověk je dokonce až o 40 procent sušší než jdoucí.

Je to však ještě složitější: záleží také na tom, odkud fouká jak silný vítr, a tedy zda déšť padá svisle nebo pod úhlem. Například Ital Franco Bocci v článku v časopise European Journal of Physics tvrdil, že existuje ideální rychlost běhu v dešti, zejména pro štíhlé lidi, když jim fouká vítr do zad.

Další praktičtí testeři zase v experimentu zjistili, že lidé zůstávají při chůzi v dešti sušší - ale pouze v laboratorních podmínkách. Když byl test zopakován ve skutečném dešti, ukázalo se, že běh je přece jen lepší volbou.

Instinktivní reflex sprintovat v lijáku k nejbližšímu krytému vchodu do domu je tedy správný.

Každý si to musí zvážit v daném okamžiku sám

Problémů s touto úvahou je mnohem více. Pokud jsou chodníky již zcela mokré, můžete si při běhu navíc potřísnit vodou kalhoty. Mnohem větší je také riziko uklouznutí na mokrém povrchu nebo zakopnutí při běhu s batohem nebo aktovkou. Věda však prokázala následující: ti, kteří se pohybují rychleji, se namočí méně. To má však smysl pouze pro krátké vzdálenosti do nejbližšího přístřešku - pokud jste v běhu déle, promoknete tak jako tak, nehledě na to, že dorazíte navíc zcela zpocení.

Zdroj: Cambridge University Press, European Journal of Physics


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud