Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Síť podvodníků mohutně útočí na Facebooku a Meta na tom slušně vydělává

Jiří Palyza 26.06.2023

Na Facebooku se to začíná hemžit podvody. Na domnělých superhvězdách a související falešné inzerci vydělávají nejen kybernetičtí zločinci, ale také samotný provozovatel největší sociální sítě, Meta.

Kapitoly článku

Jak zjistili výzkumníci z Check First, podvod spočívá v manipulaci uživatele k finanční investici. Kyberzločinci se snaží přesvědčit uživatele, aby prostřednictvím Facebooku investovali na jimi poskytovaných investičních platformách. Pro zvýšení pozornosti a nalákání uživatelů zneužívají fotky známých osobností. Historie těchto manipulací sahá až do roku 2019.

Ve svých inzerátech zneužívají fotky fotbalových hvězd nebo moderátorů. Manipulují také se stránkami influencerů, které nelegálně přebírají.

Inzeráty jsou šířeny po celé Evropě a často vypadají velmi lákavě. To má jediný cíl: přimět uživatele, aby na ně klikali. Například příspěvek u jednoho ze známých moderátorů je provázen chytlavým titulkem: "Skandál, který šokoval celý svět. Nevěděl, že kamera stále nahrává."

Zločinci chtějí od obětí získat peníze pomocí kybernetických obchodů

fbfakeads

Na Facebooku působí síť s více než tisícovkou inzerátů, kterými autoři lákají uživatele na investiční podvod. Jsou za tím velké peníze a nepřímo na všem profituje i Meta. | Zdroj: Timothy Hales Bennett/Unsplash

Uživatelé Facebooku, kteří na některý z falešných odkazů kliknou, často přistanou na stránkách, které působí dojmem skutečných zpravodajských webů. V druhém kroku jsou oběti přesměrovány na formulář pro zadání osobních údajů, který působí dojmem založení účtu. V souvislosti s tím se objevují známé mediální značky, jako například Le Monde, BBC, El Mundo nebo Spiegel.

Prostřednictvím této stránky se uživatelé mohou zaregistrovat na údajně lukrativní investiční platformě. Po odeslání informací podvodníci zavolají své potenciální oběti a snaží se ji přimět k převodu peněz.

Meta, provozující Facebook, na tom všem také vydělává

Manipulace podvodníků je maskována kybernetickými investicemi. Zločinci lákají oběti na jimi ovládané falešné investiční portály a slibují neobvykle vysoké výnosy z investičních produktů. Ve skutečný celý fiktivní model s falešnými inzeráty slouží k okrádání důvěřivých lidí.

Tyto manipulativní reklamy ale porušují podmínky Facebooku. Jen během dvoutýdenního období, které CheckFirst zkoumal, výzkumníci na Facebooku objevili více než 1500 reklam a přibližně 90 stránek, z nichž některé byly stále online. Odhadují, že díky nim mohl Facebook získat přibližně 150 000 dolarů.

Zástupci z Check First také kontaktovali Metu a celý problém popsali. Koncern požadoval, aby rozhovor zůstal "důvěrný". Jak však uvedl Der Spiegel, mluvčí mateřské společnosti Facebooku rovněž uvedla, že se jedná o "problém v celém odvětví" a že proti němu podnikají kroky.

Zdroj: Der SpiegelCheck First


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud