Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Skandál ohledně dat: hackeři měli několik let přístup k miliardám SMS a hovorů

Jiří Palyza 11.10.2021

Společnost, která je prostředníkem výměny textových zpráv a hovorů mezi mobilními operátory doma i v zahraničí, nyní oznámila, že byla napadena hackery. Útočníci měli zřejmě několik let přístup k jejím systémům, a tedy pravděpodobně i k textovým zprávám a telefonním hovorům.

Jméno společnosti Syniverse pravděpodobně většina uživatelů ještě nezná, ale hraje velmi důležitou roli: koncern je výměnnou stanicí mezi mobilními operátory, prostřednictvím které se přeposílají SMS a hovory doma i v zahraničí.

Jak uvádí server ArsTechnica ve svém příspěvku "Company that routes SMS for all major US carriers was hacked for five years", společnost nyní v tichosti oznámila, že od května 2021 je jí známo, že neznámé osoby nebo organizace získaly přístup do systémů skupiny. To také znamená, že hackeři mohli mít přístup k SMS a hovorům i několik let. Podle zprávy začal neoprávněný přístup už v květnu 2016.

Syniverse v tichosti přiznala problémy s útočníky, kteří mohli mít přístup ke komunikaci zákazníků

datascandal-o2

Datový skandál: dotčeni mohou být i uživatelé společností Vodafone a O2. | Zdroj: Alexas_Fotos/Pixabay

Podle informací, zveřejněných serverem Vice.com v příspěvku s názvem "Company That Routes Billions of Text Messages Quietly Says It Was Hacked", patří v současnosti k zákazníkům společnosti Syniverse 95 ze stovky největších poskytovatelů mobilních služeb po celém světě. Kromě hlavních poskytovatelů, kteří působí především na území USA, jsou mezi společnostmi také Vodafone anebo O2.

Na dotaz serveru ArsTechnica k celé věci vydala společnost Syniverse pouze obecné prohlášení, které se do značné míry shoduje s původním oznámením. Společnost nechtěla prozradit, zda hackeři prohlíželi hovory a textové zprávy. Pouze uvedla, že už reagovala na bezpečnostní chyby a obnovila ohrožená uživatelská data. O problému byly informovány také úřady.

V rozhovoru pro VICE jeden z bývalých zaměstnanců prozradil, že útočníci mohli mít přístup k údajům, jakými jsou telefonní čísla odesílatelů a příjemců, délka a cena hovorů, a obsah textových zpráv.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme