Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Skandál WhatsAppu: komunikační aplikace porušuje velký příslib uživatelům

Jiří Palyza 13.09.2021

Mateřská společnost WhatsAppu už několik let ujišťuje uživatele, že díky koncovému šifrování jejich komunikaci nemůže nikdo přečíst. Podle nedávné zprávy však Zuckerbergova skupina platí více než 1000 zaměstnanců, aby v určitých případech kontrolovali historii chatu.

U WhatsAppu se objevily nové problémy v souvislosti s ochranou soukromí uživatelů. Mateřská společnost Facebook údajně platí více než tisíc zaměstnanců v místech, jakými jsou například Dublin, Singapur a Austin v USA, aby kontrolovali části historie chatů uživatelů. K prohledávání zpráv, obrázků a videí se zřejmě používá speciální software Facebooku. Píše o tom server ProPublica (propublica.org) ve svém příspěvku s názvem "How Facebook Undermines Privacy Protections for Its 2 Billion WhatsApp Users".

Kontrola historie se provádí v případech, kdy je některá ze zpráv nahlášena jiným uživatelem nebo označena algoritmem. Jde o obsah, který je oznamovatelem vyhodnocen jako spam, podvod, podezření z terorizmu, nebo šíření dětské pornografie. Zaměstnanci Facebooku pak mají možnost nahlášenou zprávu včetně čtyř předchozích přezkoumat a následně rozhodnout, zda je třeba proti dotyčným uživatelům podniknout kroky.

Přezkoumávání je jedním z kroků širšího monitoringu, v rámci kterého společnosti vyhodnocují i materiály, které nejsou šifrované, včetně údajů o odesílateli a jeho účtu.

Ředitel pro komunikaci společnosti WhatsApp nyní potvrdil, že skutečně mají zaměstnance, najaté na přezkum, jejichž cílem je identifikovat "nejhorší pachatele" a zablokovat jejich profily v prostředí komunikátoru. Zástupci provozovatele ale už nechtějí mluvit o "moderování obsahu", tedy do aktivního zasahování do obsahu, tvořeného uživateli.

Odmítnutí WhatsAppu, že moderuje obsah, se ale výrazně liší od toho, co říká Facebook o firemních sourozencích WhatsAppu, Instagramu a Facebooku. Společnost uvedla, že obsah na Facebooku a Instagramu, který není ani v jednom případě šifrovaný, zkoumá přibližně 15.000 moderátorů. Také zveřejňuje kvartální zprávy o transparentnosti, které podrobně uvádějí, proti kolika účtům na obou platformách zakročili kvůli různým kategoriím zneužívajícího obsahu. Pro WhatsApp taková zpráva neexistuje.

WhatsApp: prověřování zpráv popírá velký Zuckerbergův slib

wascandal

Jsou sliby o ochraně soukromí komunikátoru spíš zdáním než skutečností? V případech bezpečnosti a podezření na páchání trestné činnosti jistě není co řešit. | Zdroj: Jeremy Bezanger/Unsplash

V roce 2019 Mark Zuckerberg ve svém blogu zdůraznil, že "budoucnost komunikace se vyvíjí směrem k soukromým šifrovaným službám". Proto bylo v aplikaci WhatsApp zavedeno šifrování end-to-end. To vlastně znamená, že zprávy může číst pouze odesílatel a příjemce. Vzhledem k novým odhalením ale existují důvody k pochybnostem, zda je tento velký slib generálního ředitele Facebooku skutečně pravdivý.

Jak ukazuje interní dokument, který získal server ProRepublica, společnosti Facebook a WhatsApp přikládají velký význam tomu, aby vnějšímu světu prezentovaly neomezené soukromí. Na druhou stranu se v dokumentu nezmiňuje o kontrolách zpráv.

Článek ProPublicy je celkově zajímavé čtení. Mnohá tvrzení moderátorů obsahu, pracujících pro WhatsApp, se údajně shodují s důvěrnou stížností whistleblowera, podanou loni u americké Komise pro cenné papíry. Ta podrobně popisuje rozsáhlé využívání externích dodavatelů, systémů umělé inteligence a informací o uživatelských účtech WhatsAppu ke zkoumání zpráv, obrázků a videí uživatelů. Tvrdí, že prohlášení společnosti o ochraně soukromí uživatelů jsou nepravdivá. Mluvčí Komise ale popřel, že by takovou stížnost viděli a k celé věci se odmítl vyjádřit.

Stejně jako i ostatní sociální média a komunikační platformy se i WhatsApp dostává do rozporu mezi uživateli, kteří očekávají ochranu soukromí, a subjekty činnými v trestním řízení, které požadují pravý opak: aby komunikátor předával informace, které pomohou v boji proti trestné činnosti a zneužívání online prostředí. WhatsApp na to reagoval tvrzením, že o žádné dilema nejde. Will Cathcart, šéf WhatsAppu, to komentoval slovy: "Myslím si, že naprosto můžeme zajistit bezpečnost a ochranu lidí prostřednictvím šifrování end-to-end a spolupracovat s orgány, činnými v trestním řízení, při řešení trestných činů." (YouTube, "In-conversation with Will Cathcart, Head of WhatsApp").

Napětí mezi ochranou soukromí a poskytování informací orgánům činným v trestním řízení je umocněno ještě jednou věcí. Facebook potřebuje na aplikaci WhatsApp vydělávat. Od roku 2014, kdy za komunikátor zaplatil 22 miliard dolarů, se snaží přijít na to, jak generovat z bezplatné služby zisky.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme