Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Skrytí žrouti energie: Kolik elektřiny spotřebují mobilní telefony, televize, počítače

Josef Mika 02.08.2023

Inflace, vysoké náklady na energie a obavy o bezpečnost jejich dodávek znamenají, že úspory elektřiny jsou pro všechny z nás stále aktuální. Kolik nás ale stojí každodenní provoz pracovních notebooků a spotřební elektroniky? A jak jsou na tom chytré telefony?

Kapitoly článku

Ty, které výzvy k ochraně klimatu neoslovily, pravděpodobně přimělo k úsporám elektřiny výrazné zvýšení cen energií. Mnozí již doma dávno zkontrolovali ty nejpodstatnější spotřebiče, které mají, a nyní chtějí prozkoumat další možnosti úspor: od počítačů přes televizory až po chytré telefony.

Abyste mohli odpovědně posoudit, kde a jak lze ještě ušetřit energii, pomůžeme vám získat přehled o tom, kolik elektřiny se v průměru spotřebuje.

Kolik elektřiny spotřebují mé přístroje?

1marques-kaspbrak-5wthjqg6hbu-unsplash

Televizor se streamovacími službami může být ne zcela nepodstatným prvkem při počítání celkové spotřeby domácnosti. Zdroj: Unsplash/Marques Kaspbrak

Průměrná česká domácnost spotřebuje podle Českého statistického úřadu ročně přibližně 3200 kWh (což aktuálně odpovídá ročním nákladům na elektřinu ve výši zhruba 25 000 korun).

Spotřební elektronika, jako jsou televizory a herní konzole, se na celkové spotřebě elektřiny podílí 28 procenty, tedy o něco více než čtvrtinou. Alespoň takové jsou nejnovější dostupné výpočty Německého svazu energetického a vodohospodářského průmyslu pro rok 2021. Lze očekávat, že české domácnosti se od této hodnoty nebudou příliš odchylovat.

Pro srovnání: podle této studie praní a sušení spotřebovává 14 procent elektřiny, osvětlení 13 procent a chladničky a mrazničky 11 procent. Následuje vaření s 9 procenty a mytí nádobí s 8 procenty. To je celkem 55 procent.

Samozřejmě se jedná pouze o průměrné hodnoty, které přesně neodrážejí každou domácnost. Koneckonců ne každý vlastní stejné spotřebiče a používá je ve stejné míře. Nicméně pro obecné srovnání se nám tyto hodnoty hodí.

Televizory a konzole jako žrouti energie

I v kategorii spotřební elektroniky však existují značné rozdíly ve spotřebě. Největšími žrouty energie jsou televizory a herní konzole. Provoz průměrného televizoru stojí ročně asi 1800 korun. Herní konzole stojí při každodenním používání asi 1200 Kč ročně.

Kolik elektřiny přístroj spotřebuje, nezávisí jen na jeho třídě energetické účinnosti, ale často zcela jednoduše na jeho velikosti. Nicméně velký televizor s nejlepší třídou energetické účinnosti stále spotřebuje podstatně více elektřiny než menší televizor v nejhorší třídě.

Starší televizory a televizory s úhlopříčkou větší než jeden metr totiž mohou spotřebovat v průměru 200 kilowatthodin ročně. To by stačilo například na provoz dvou účinných chladniček.

Podrobný rozbor toho, kolik vás stojí hodina sledování televize, přinášíme v samostatném článku.

Čím větší výkon, tím vyšší spotřeba

2samsung-memory-xzirslfp26c-unsplash

Čím výkonnější je váš počítač a čím náročnější je jeho vybavení, tím vyšší je jeho spotřeba energie. Zdroj: Unsplash/Samsung Memory

Skutečnost, že velikost je důležitá z hlediska spotřeby energie, se dá koneckonců aplikovat i na počítače. Stolní PC spotřebuje podstatně více elektřiny než notebook. Zatímco desktop vás na spotřebě může ročně přijít na 800 korun, notebook jen na 250 Kč.

Spotřebu počítače také rozhodujícím způsobem určuje jeho výbava. Vysoce sofistikovaný herní počítač s výkonným procesorem a grafickou kartou pochopitelně potřebuje při plném zatížení více elektřiny než standardní počítač nebo notebook. Roli hraje také konkrétní aplikace v počítači. Složité počítačové hry a propracované programy pro střih videa jsou natolik náročné na výpočetní výkon, že se to odráží i na spotřebě.

Naopak zařízením, které nemá na účet za elektřinu téměř žádný vliv, je ve skutečnosti chytrý telefon. Pokud telefon nabíjíte každý den, spotřebujete ročně asi 7,5 kilowatthodiny, takže za provoz smartphonu zaplatíte asi 65 korun ročně. Podobně malý dopad na účet za elektřinu mají například Bluetooth reproduktory. Z toho opět jasně vyplývá: malé zařízení, malý potenciál úspor.

Podrobný rozbor toho, kolik vás stojí nabití smartphonu přinášíme v samostatném článku.

Trik spočívá v úplném vypnutí

Určitě se však dá ušetřit i jinde. Úplné vypnutí spotřebičů namísto jejich ponechání v pohotovostním režimu, když se nepoužívají, může ušetřit v tříčlenné domácnosti v průměru 2 500 korun ročně. To lze snadno provést pomocí napájecích lišt s přepínačem.

Vyplatí se také vypínat na noc router, když není potřeba, nebo alespoň Wi-Fi. Samotný router nemá velkou spotřebu, ale to, že běží 24 hodin denně po celý rok, vás snadno vyjde na tisícovku ročně. U mnoha routerů lze v nastavení automatizovat časy vypnutí.

Menší obrazovka spotřebuje méně energie

glenn-carstens-peters-eoqhsffbhrk-unsplash

Drobné triky, jako je snížení jasu obrazovky, mohou výrazně snížit spotřebu. Zdroj: Unsplash/Glenn Cartens-Peters

Ti, kteří chtějí šetřit elektřinu při domácím streamování, mohou snížit jas a používat menší zařízení. Sledování oblíbených seriálů na notebooku nebo chytrém telefonu místo na televizoru rozhodně sníží náklady na elektřinu, i když opravdové milovníky domácího kina rozhodně nepotěší. Snížit spotřebu můžete také tím, že se obejdete bez funkce vysokého kontrastu (HDR) u novějších televizorů.

Naopak to, jestli streamujete v SD, HD nebo 4K rozlišení, má vliv pouze na spotřebu v datových centrech, ale ne na váš vlastní účet za elektřinu.

Při nákupu nového zařízení se rozhodně vyplatí podívat se na třídu energetické účinnosti – jednoduše proto, abyste věděli, s čím se budete potýkat při běžném provozu daného přístroje. Štítky energetické účinnosti udává přibližnou roční spotřebu spotřebiče.

Výměna televizoru za energeticky úspornější kvůli vysokým nákladům na elektřinu se ale vyplatí pouze v případě, že máte ještě starý plazmový televizor.

Mnoho zařízení bylo zařazeno do nižší kategorie

Není to tak dávno, co byly jednotlivé třídy spotřeby aktualizovány. Systém A plus je minulostí a místo toho byla většina spotřebičů poněkud degradována do tříd F nebo G, aby se uvolnily přední třídy pro nové úspornější spotřebiče.

Pokud chcete přesně vědět, kolik elektřiny spotřebováváte, můžete si pořídit zásuvku s měřičem spotřeby. Jedině tak zjistíte s určitostí, kolik vaše jednotlivé přístroje spotřebovávají.

Zdroj: ČSÚ, Eurostat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme