Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Skrytý žrout paměti ve Windows: to byste nevěřili, co způsobuje zbytečné zatížení systému

Jiří Palyza 01.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Jednoho dne se paměťové úložiště počítače s Windows zahltí. Málokdo ale má na obrazovce spuštěnou nějakou nezkrotnou aplikaci, která by tomu byla na vině. Přesto si Windows ukousnou svou šťavnatou porci datové kapacity. Jak systém v ohledu paměťové náročnosti zkrotit?

Kapitoly článku

Zejména u disků s menší kapacitou se může časem stát, že datový odpad, který se ve Windows nahromadí, se v jistém okamžiku stane problémem. Jde například o starší aktualizace systému nebo dočasné soubory.

Paměťový konzument, který by vás snad ani nenapadl, ale za jistých okolností může zabírat 100 i více gigabajtů. A pokud máte jen skromnější SSD disk s celkovou kapacitou 256 GB, rychle narazíte na jeho hranice.

Za vším hledejte vyhledávací index systému Windows. Dá se tohoto problému zbavit?

Vyhledávací index systému je příliš velký: jak k tomu vlastně dojde?

Obrazovka Hledání ve Windows
Vyhledávací index může mít velikost 100 MB, ale také 100 GB.
Zdroj: Windows 11/Nastavení, Hledání ve Windows

Index vyhledávání má důležitou funkci: pomáhá rychleji najít soubory, nastavení nebo složky. Pomáhá také ve funkci inteligentního dohledávání v průběhu psaní hledaného slova. Díky indexu systém Windows už zhruba ví, kde lze žádaný obsah najít.

V návaznosti na zvolená nastavení v systému bude také využívána velikost vyhledávacího katalogu. Ve výchozím nastavení je vyhledávací index umístěn v této systémové složce, a to v podobě souboru .EDB:

%ProgramData%\Microsoft\Search\Data\Applications\Windows

Zmenšení a přesunutí indexu vyhledávání systému Windows
 

Detaily nastavení indexu vyhledávání Windows 11
Pro zmenšení velikosti souboru vyhledávacího indexu můžete udělat mnoho.
Zdroj: Windows 11/Nastavení, Hledání ve Windows

Vyhledávací index často obsahuje desítky tisíc souborů. Pokud chcete velikost repozitáře .EDB zmenšit, máte k dispozici různé možnosti. Postupujte následujícím způsobem:

 • Otevřete Nastavení, zvolte položku Soukromí a zabezpečení v levém seznamu, a dále zvolte Hledání ve Windows.
   
 • V části Hledání ve Windows můžete z indexování vyloučit určité složky.
   
 • Ani systémové složky nemusejí být nutně indexovány. V takovém případě tuto funkci deaktivujte pomocí nastavení Klasické namísto Pokročilé. Druhá možnost totiž prohledává celý počítač, a nikoliv pouze plochu a knihovny.
   
 • V části Související nastavení najdete položku Upřesnit možnosti indexování a v zobrazeném okně můžete kliknout na tlačítko Upřesnit. Na kartě Typy souborů si můžete nastavit, které se mají indexovat. U všech, které nechcete v indexu mít, jednoduše zrušte jejich zaškrtnutí.

Mohlo by vás zajímat

 • Abyste zmenšili velikost indexu, můžete z něj také vyloučit aplikaci Microsoft Outlook.
   
 • Jako poslední možnost také lze index odstranit a znovu vytvořit. Dělá se to v okně Nastavení/Hledání ve Windows, Upřesnit možnosti indexování/Upřesnit a v zobrazeném okně v části Poradce při potížích najdete tlačítko Znovu sestavit.
   
 • Po určité době čekání je výsledkem mnohem menší soubor. V závislosti na předchozí velikosti indexu a vámi nastaveném omezení můžete ušetřit až několik gigabajtů.

Pokud je pro vás důležitý spíš objemnější a komplexnější vyhledávací index, můžete jej také jednoduše přesunout do jiného úložiště s větší kapacitou. Dělá se to v okně Nastavení/Hledání ve Windows, kde v části Související nastavení zvolíte položku Upřesnit možnosti indexování. V zobrazeném okně Možnosti indexování zvolte Upřesnit a v zobrazeném okně dole uvidíte část Umístění indexu. Zde případně provedete změnu tlačítkem Vybrat nové.

Deaktivace indexu Windows a použití alternativy

Deaktivace indexu Windows
Index lze případně také zcela deaktivovat a použít jinou možnost.
Zdroj: Windows 11/Služby

Pokud chcete, můžete vyhledávací index systému Windows zcela deaktivovat. Provedete to tak, že v nabídce Start vyhledáte položku Služby a spustíte ji. V zobrazeném seznamu vyhledejte položku Windows Search a klepnutím pravým tlačítkem myši otevřete její vlastnosti.

Službu zastavte a nastavte volbu Typ spouštění na Zakázáno. Tím se index zcela vypne. Po restartu Windows nakonec můžete odstranit soubor windows.edb, a tím uvolníte místo na paměťovém úložišti.

Abyste mohli poté v systému rychle vyhledávat, můžete použít například službu Everything. Je bezplatná, slibuje podstatně rychlejší a přesnější výsledky, a nevyžaduje službu Bing.

Zdroj: The Geek Page, Information Technology Tactics


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme