Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Skype 5 se snaží vytěžit Facebook

redakce 15.10.2010

Skype 5 přináší především integraci s Facebookem, potom skupinové videohovory, a modré uklidňující pozadí pro telefonování.

Včera bylo uvolněno páté vydání programu Skype, který se široce využívá k telefonování přes internet, a to i na linky pevné a mobilní. Přináší především integraci s Facebookemskupinové videotelefonování — to je nyní ve stavu „otevřené bety“ a každý si je může vyzkoušet zdarma.

Kromě toho má pětka přepracované uživatelské rozhraní a nový „Skype Home“. Skype tvrdí, že nové rozhraní je snazší, ale byli‑li jste zvyklí na čtyřku, možná se budete chvíli rozkoukávat. Při hovoru si teď můžete dát zobrazit na celou obrazovku okno s uklidňujícím modrým pozadím a jen s několika ovládacími prvky.

Integrace s Facebookem

Na úvod řekněme, že Skype vám Facebook nevnucuje a lze jej zcela odmítnout. Ale jste‑li na Facebooku, nedělejte to — integrace se opravdu povedla.

Pod záložkou Facebook se zobrazuje News Feed, čemuž nynější český překlad Facebooku říká „Vybrané příspěvky“. Příspěvky z Facebooku se patrně zobrazují od nejnovějších. Vypadá to úplně stejně jako na Facebooku, ale u některých příspěvků jsou ještě zelená nebo černá tlačítka nabízející uskutečnění hovoru anebo poslání SMS — a to podle možností: kdo vám na Facebooku zpřístupnil svá telefonní čísla, toho čísla se tu objeví; a kdo je zároveň přihlášen ke Skype, toho můžete zavolat i zdarma přes Skype.

Skype přidá k příspěvkům tlačítka.
Skype přidá k příspěvkům tlačítka.

Vedle „news feed“ nabízí Skype ještě na údajích z Facebooku založený „phonebook“ — telefonní seznam — prostě výpis facebookových přátel a u nich čísla i tlačítka Skype.

Možná není nepodstatné ani to, že vpravo od příspěvků se neukazují žádné reklamy ani doporučení… (Jak se toto bude zamlouvat Facebooku?)

Skype zjevně doufá, že takováto integrace s Facebookem vás přiměje častěji skypovat, snad i telefonovat za předplatné, a vůbec trávit mnohem více času přihlášeni ke Skype; nakonec snad i přivést ke Skype nové ovečky. Proč ne?


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud