Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Sloupek ML: Fitness náramky prozradily tajné vojenské objekty!

redakce 30.01.2018

Je jasné, že se stále více obklopujeme elektronickými věcmi, které nám prozradí, co máme dělat, že máme něco dělat a když něco uděláme, tak si to někam zapíšou a pak nás o tom informují. K tomu ještě přidají množství spálených Joulů, uběhnutou či ušlou vzdálenost, průměrnou rychlost, maximální dosaženou rychlost a kdo ví, co ještě.

Spousta lidí používá aplikaci od společnosti Strava, která kupodivu není o jídle, ale o tom, jak se jídlem získaných kilojoulů nebo megajoulů rychleji zbavit, abychom byli stále fit. Základem je fitness náramek, který se podělí o získaná data nejen s vaším mobilním telefone, který vám udělá rozbor ze všech stran, ale podělí se o ně i s centrálou společnosti Strava, která si pak tahá triko, že kdoví kolik statisíců uživatelů globálně uběhlo kolik milionů kilometrů po celém světě a těch aktivit je už víc jak jedna miliarda. To je prima, úspěšný software se Stravě povedl, jen co je pravda. A tak se najednou v oblastech, kde široko daleko nic není, najednou objevily na společností zveřejněných globálních mapách cestičky, které ukazovaly pohyby majitelů chytrých náramků.

Problém byl v tom, že tyto cestičky byly zobrazeny například na tajných vojenských amerických základnách po celém světě, dokonce i v supertajné oblasti Area 51. Ale i jinde. Bezpečnostní experti na Twitteru objevili potenciálně citlivé americké vojenské základny v Somálsku, Afghánistánu a Sýrii, tajné ruské vojenské základny na Ukrajině, tajnou základnu raket na Tchaj-wanu, stejně jako základnu NSA na Havaji…

A tak dále.

Student Nathan Ruser odhalil, že aplikace může neúmyslně mapovat umístění některých vojenských sil na celém světě, zejména některých tajných základen USA. Na obrázku vidíte pohyb turecké hlídky v Sýrii u Manbidže (snímek pochází z Ruserova twitterového účtu).

A to je totální průser, promiňte mi to slovo. Podle Rusera je dokonce možné dojít k údajům, kdy se vojáci – a jak – jak pohybují, kdy mají rozcvičku ve skupinách a kdy – v tu dobu – mají na sobě jen trenky a jsou daleko od svých zbraní. Nebo naopak, kudy zase šlapou jako hlídky v terénu.

Celá věc vře od víkendu, dokonce se objevily názory, že Strava by měla být potrestána za zveřejnění takových dat. Možná právem. Ale za všechno může něco jiného.

Lidé nečtou návody a když vojáci nafasují techniku, která je má honit po cestách, aby si udrželi fyzičku, někdo by jim asi také měl říci, že jejich fitness náramky mohou pracovat ve skrytém režimu, kde nedávají o své poloze a dalších parametrech vědět. Tedy veřejně vědět, abych byl přesný.

Nevíme sice, jak celá věc dopadne, ale možná, že náramky budou hromadně sešrotovány, rozstříleny Černým jestřábem, přejety kolonou tanků, bude z nich vyjmuta baterie a budou zahrabány na Nevadské poušti třicet stop pod zem nebo ještě hlouběji.

Za všechno ale může lidská blbost a právě to, co bylo zmíněno: nečteme návody. Zařízení připneme na ruku, zapneme a dál se nestaráme o to, kam data jdou a jak mohou být zneužita.

Takže, pozor, vážení! Když to přeneseme do našich „uprděných“ podmínek, třeba i vaše manželka může sledovat váš pohyb, když jste jí sdělili, že se jdete projet na kole. A ejhle, po 800 metrech jízdy se k vám připojuje její sokyně, vaše milenka, aby pak páreček vykonal část cesty do chaloupky, kde se pak stane „kdoví co“.

A víte třeba také, že Google má také zase do Map se navrátivší službu sledování polohy, která vám ukazuje pohyb vašich přátel, kteří dali svolení s tím, že mohou být vámi sledováni? A že můžete sledovat své cesty i za několik měsíců zpátky? Sice je dobré vědět, že jste byli v Kounicích na skvělých výpečcích ve středu 17. ledna 2018 od 11.10 a stihli jste se najíst za 38 minut a pak pokračovat do Českého Brodu, kde jste se zdrželi v Lidlu, protože zrovna byl Asijský týden a koupili jste si tam rýži basmati…

Opravdu to chcete a potřebujete vědět?

Přemýšlejte hlavou, zda vám jsou takové informace k něčemu dobré. Ona totiž každá informace, která – i když byla smazána – někde stále leží, takže stačí, aby se našel nějaký šikovný kluk či děvče a má vás na lopatě. Říká se tomu digitální stopa.

Copak o to, vaše fanynka si na vás maximálně může v Pivovarské hospodě v Kounicích počkat, ale co ti vojáci, kterých se tento na světlo světa náhle vystoupivší průser bytostně týká? Ti mohou za nechtěný únik dat zaplatit svými životy.

Letošní rok je rokem GDPR, doporučení EU o ochraně osobních dat. I když to může vypadat jako kasa cink, přemýšlejte. Nedávejte možnost nikomu získat údaje o vás, nikdy nevíte, kdy a kým mohou být zneužity. Mnohdy se totiž vyplatí mít méně informací, ale jistotu, že vás nikdo nemůže sledovat. Jak vidno, jde to velmi snadno!

Až si koupíte nějaký náramek, zjistěte, jak zachovat maximum informací jen pro vás a nedávat je každému k dispozici. I když výrobce vždy ví nejvíc – třeba jak vás sledovat, i když o tom nevíte. Pokud jen trochu můžete, nechte tedy takové výdobytky raději stranou, i když to někdy může vypadat jako že vás nutím zůstávat v technologiích pozadu. Stačí, aby nějaká firma ukázala, že…

Raději nedomýšlet!

Chce to přemýšlet.

Umíme to ještě?

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme